Młodzi lekarze: centralny egzamin na koniec studiów to dobre rozwiązanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2011 11:44

Centralny egzamin na koniec studiów medycznych jest gwarancją jakości uczenia i dobrym kryterium kwalifikacji na specjalizacje - ocenia w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Młodego Lekarza Grzegorz Napiórkowski.

Młodzi lekarze: centralny egzamin na koniec studiów to dobre rozwiązanie

Likwidacja Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP) oraz stażu podyplomowego – co przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – od początku budziła kontrowersje w środowisku lekarzy.

W ubiegłym tygodniu podkomisja zdrowia przychyliła się do postulatów lekarzy i zaproponowała, by studenci medycyny zdawali Lekarski Egzamin Końcowy (LEK), który miałby formę testu i był przeprowadzany centralnie. Po jego zdaniu lekarz uzyskiwałby prawo do wykonywania zawodu. Studenci stomatologii mieliby zdawać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK). Podkomisja poparła propozycję likwidacji stażu. 

Grzegorz Napiórkowski ze Stowarzyszenia Młodego Lekarza pozytywnie ocenił odejście od pomysłu likwidacji egzaminu na koniec studiów medycznych. Jego zdaniem, centralny egzamin końcowy to najlepsze kryterium kwalifikacji studentów kierunków medycznych na specjalizacje. Napiórkowski uważa, że inne kryterium, np. liczenie średniej ocen studentów, byłoby niesprawiedliwe. 

W jego ocenie ponieważ egzamin w formie testu został przez kilka lat funkcjonowania dopracowany, nie budzi zastrzeżeń lekarzy. 

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty likwiduje staż podyplomowy. Obecnie medycy prawo do wykonywania zawodu otrzymują po zdaniu LEP-u i LDEP-u i odbyciu stażu podyplomowego. 

Nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów ‒ na V roku. Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych – dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV. 

Według resortu zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego, ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, szczególnie specjalistów. 

Obecnie stażysta, zanim uzyska samodzielność zawodową, przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa. 

Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego. 

Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy do pakietu ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia. Projekty wprowadzają duże zmiany m.in. w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali oraz w zasadach refundacji leków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum