Młoda Polska pali. Każdego dnia po papierosy zaczyna u nas sięgać 500 nieletnich

Autor: WOK • Źródło: Materiały prasowe, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 17:40

W Polsce coraz więcej palaczy papierosów jest wśród nieletnich. Według WHO pod względem odsetka palących dzieci jesteśmy w pierwszej piątce wśród państw Europy. Większość nałogowych palaczy w naszym kraju zaczyna być uzależnionych już w wieku kilkunastu lat.

Młoda Polska pali. Każdego dnia po papierosy zaczyna u nas sięgać 500 nieletnich
Papierosy pali w Polsce coraz więcej nieletnich FOT. Shutterstock
  • Dane są zatrważające. Każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich
  • Według danych NIZP-PZH ok. 30 proc. polskich dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa
  • Nasz kraj ma jeden z najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w całej Europie

Palenie tytoniu to czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główna przyczynę przedwczesnej umieralności. Na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób w Europie, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3 proc. chorób - przypominają eksperci.

Co roku w Polsce po pierwszego papierosa sięga 180 tys. nieletnich

Tymczasem dane dotyczące uzależnienia od nikotyny w Polsce są zatrważające - każdego dnia w naszym kraju zaczyna palić ok. pół tysiąca nieletnich. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dowodzą, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska znajduje się w pierwszej piątce wśród europejskich krajów z jednym z najwyższych odsetków palących dzieci.

Co roku po pierwszego papierosa sięga 180 tysięcy nieletnich, którzy wypalają ponad 4 mld papierosów rocznie. Większość nałogowych palaczy w Polsce zaczyna być uzależnionych już w wieku kilkunastu lat.

Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że co piąty palacz w Polsce sięga po papierosy przy dzieciach - to aż 17 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet (wg badań CBOS).

Z kolei badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii, pokazują, że ponad 60 proc. nastolatków miało kontakt z papierosami, a 65 proc. deklaruje, że zakup papierosów jest dla nich "bardzo łatwy".

Na zachowania związane z nałogiem nikotynowym wpływa sytuacja rodzinna

Jedną z przyczyn sięgania po papierosy przez dzieci jest również negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Ponad połowa dzieci wchodzi w nałóg, ponieważ papierosy są dla nich atrakcyjne, tanie i łatwo dostępne (badanie PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia).

Jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia i ich rozwoju? Jak powinna wyglądać profilaktyka? Ogromną rolę do odegrania mają rodzice - to duże wyzwanie, bo badania wykazują, że w blisko 70 proc. domów nie rozmawia się na ten temat.

Sytuacja rodzinna ma istotny wpływ na zachowania związane z nałogiem nikotynowym u młodzieży. Z badań wynika, że palenie rozpoczynają najczęściej dzieci, w których domach pali się papierosy. Według badania PolNicoYouth ponad 20 proc. rodziców nie wyraża opinii lub nie interesuje się̨ tym czy ich dziecko pali czy nie.

Czytaj też: Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, a nie nawykiem, wadą lub wyborem stylu życia

Coś z tym trzeba zrobić. Akcyza w górę?

Sytuacja jest alarmująca i wymaga podjęcia zdecydowanych działań́ prewencyjnych, gdyż̇ konsekwencje zaniechań mogą być ogromne. Naczelna Izba Lekarska przypomina, że palenie papierosów, ale i bierne narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi

- I ta liczba nie maleje. Świadczyć to może o tym, iż (...) możliwości podatku akcyzowego jako daniny, która w założeniu powinna przyczyniać się do ograniczenia palenia, nie są w pełni wykorzystywane - argumentowało w lutym br. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z analiz przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, wynika iż tradycyjne papierosy są głównym medium inicjacji nikotynowej w Polsce.

Ponad 52 proc. młodych ludzi przyznaje, iż swoją niechlubną przygodę z nałogiem nikotynowym rozpoczęło z papierosem. W dalszej kolejności wymieniane są produkty takie jak papierosy elektroniczne (30,5 proc.), tabaka (4,4 proc.) czy papierosy ręcznie skręcane (3,2%).

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą

Dr hab. Łukasz Balwicki, prof. GUMed, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podkreśla, że uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą, czasami nawracającą.

- Lekarze oraz wszyscy pracownicy ochrony zdrowia muszą wziąć pod uwagę, że nałóg tytoniowy jest stanem medycznym, a nie nawykiem, wadą, przyjemnością lub wyborem stylu życia - zaznacza.

Przypomina rekomendację Europejskiej Sieci na rzecz Zapobiegania Paleniu (ENSP - European Network for Smoking and Tobacco Prevention) z 2020 roku: „Reakcja pracowników służby zdrowia na palenie tytoniu powinna być tylko jedna: natychmiastowe leczenie osób uzależnionych od tytoniu, bez żadnych opóźnień”.

Czytaj też:

NRL: trzeba podnieść podatek na papierosy, są zbyt łatwo dostępne cenowo dla młodzieży

Polacy bez świadomości o raku płuc. Palacze unikają profilaktyki i nie wiedzą, na jakie badania iść

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum