Mława: czasowe zamknięcie SOR; znów trafił tam pacjent z podejrzeniem koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 16:58

W SPZOZ w Mławie (Mazowieckie) czasowo wstrzymano we wtorek (24 marca) pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), po tym jak trafił tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto też inne osoby przebywające na SOR. Podobna sytuacja miała tam miejsce w zeszłym tygodniu.

Fot. archiwum

Jak poinformował we wtorek po południu dyrektor mławskiego szpitala Waldemar Rybak, pacjenta przywiozła na tamtejszy SOR karetka, która została następnie poddana dekontaminacji. - Pacjent miał objawy, które zmusiły nas do zastosowania szczególnych procedur. Musieliśmy czasowo zawiesić funkcjonowanie SOR. Czekamy teraz na wyniki badań tego pacjenta - wyjaśnił.

Dyrektor mławskiego szpitala dodał, że w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, personel oraz dwóch pacjentów, którzy w tym czasie przebywali na SOR objęto kwarantanną. - Z uwagi na zaistniałą sytuację osoby zgłaszające się w nagłych przypadkach, które wcześniej trafiały na SOR, przyjmujemy obecnie, do odwołania, w poradni nocnej pomocy lekarskiej - zaznaczył Rybak.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie podała we wtorek, że "w związku z zaostrzeniem wytycznych dotyczących kryteriów zakwalifikowania osoby jako podejrzanej o zakażenie nowym koronawirusem SARS-CoV-2" podjęto decyzję o zamknięciu we wtorek SOR tamtejszego szpitala SPZOZ. "Od pacjentów przebywających na oddziale zostały pobrane próbki, które przekazano do badań laboratoryjnych. Po uzyskaniu wyników będą podejmowane kolejne decyzje" - podkreślono w komunikacie.

Podobna sytuacja miała miejsce w mławskim szpitalu w ubiegłym tygodniu - wówczas również czasowo zamknięto tamtejszy SOR po tym, jak w nocy z 19 na 20 marca zgłosił się tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Także wtedy kwarantanną objęto inne osoby, które w tym czasie przebywały na SOR. Było to łącznie trzech pacjentów i kilka osób z personelu. Pacjent, u którego podejrzewano zakażenie koronawirusem, trafił do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie - jego badania dały ostatecznie wynik ujemny, a mławski SOR po przerwie wznowił pracę.

Jak podała we wtorek po południu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie, z uwagi na sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, nadzorem epidemiologicznym objętych jest tam aktualnie 89 osób, a kwarantanną domową 109; jedna osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19, a jeden przypadek zakażenia potwierdzono dotychczas laboratoryjnie - chodzi o 35-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu mławskiego, który został przyjęty do oddziału obserwacyjno-zakaźnego ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego 21 marca wieczorem; pozytywny wynik jego badań w kierunku koronawirusa placówka otrzymała w nocy z 22 na 23 marca.

Michał Budkiewicz (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum