Ministerstwo zmienia termin raportowania danych dot. COVID do RCB. Jest projekt
Resort zdrowia zmienia termin rozpoczęcia raportowania przez szpitale danych, dotyczących pacjentów z potwierdzonym COVID-19, do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zamiast od 1 stycznia 2023 będą to robić od początku 2024 roku. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

- W środę, 7 grudnia, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji
- Z projektowanego aktu wynika, że zmieni się termin, od którego szpitale będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane dotyczące hospitalizacji pacjentów z COVID-19
- Zmiana ta wynika, jak czytamy, z konieczności ukończenia prac projektowych nad oprogramowaniem RCB
- Ewentualne uwagi do projektu zgłaszać można przez tydzień
Szpitale będą raportować do RCB w sprawie COVID-19 od 2024. Jest projekt rozporządzenia
Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji.
Wynika z niego, że szpitale, które udzielają świadczeń pacjentom z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, będą zobowiązane do raportowania do RCB danych dotyczących:
- pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (takich jak: wiek, płeć, numer w wykazie głównym przyjęć i wypisów, stan pacjenta według modyfikowanej skali wczesnego ostrzegania (skali MEWS), prowadzona tlenoterapia),
- liczby łóżek i ich wykorzystania.
Nastąpi to jednak dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a nie jak wcześniej określono od 1 stycznia 2023. Zmiana ta wynika, jak czytamy, z konieczności ukończenia prac projektowych nad oprogramowaniem RCB.
Przewiduje się, że zadania w tym zakresie zostaną zrealizowane do końca 2023 i tym samym i od 1 stycznia 2024 r. system, którego administratorem
jest RCB, będzie umożliwiał ich raportowanie do właściwego podmiotu.
COVID-19. Nie ma już potrzeby monitorowania systemu w zakresie wykorzystania łóżek
Co ważne, projektowane rozporządzenie uchyla także wiążący aktualnie usługodawców obowiązek przekazywania do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia danych dotyczących liczby łóżek i ich wykorzystania, w postaci elektronicznej jednostce podległej MZ w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia (Centrum e-Zdrowia).
- Przyjęcie powyższego rozwiązania nastąpiło z uwagi na utrzymujący się w kraju spadek liczby zakażeń COVID-19, a tym samym brak potrzeby ciągłego monitorowania systemu ochrony zdrowia w przedmiotowym zakresie - czytamy w uzasadnieniu projektowanego rozporządzenia.
Ewentualne uwagi do przedmiotowego projektu można zgłaszać w terminie 7 dni w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, a także na adres e-mail: dep-di@mz.gov.pl w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)