Ministerstwo zdrowia: mamy zajętych około 62 proc. miejsc w oddziałach pediatrycznych

Autor: • Źródło: PAP12 stycznia 2023 12:17

W całym kraju mamy zajętych około 62 proc. miejsc w oddziałach pediatrycznych. Dominują dzieci z chorobami wirusowymi – powiedział podczas sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ministerstwo zdrowia: mamy zajętych około 62 proc. miejsc w oddziałach pediatrycznych
Grypa pokazuje swoje oblicze. Fot. Shutterstock
  • W czwartek podczas Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił informację o dostępności i liczbie oddziałów pediatrycznych
  • Zaznaczył, że w szczycie zachorowań wirusem grypy bądź RSV mamy w szpitalach dużą liczbę młodych ludzi
  • Wskazał, że jesteśmy w okresie popandemicznym, w którym ujawniły się z dużą siłą choroby wirusowe

"Jesteśmy w okresie popandemicznym"

- Jeśli chodzi o oddziały pediatryczne, liczba przyjmowanych młodych ludzi uwarunkowana jest okresem infekcyjnym, to są najczęściej miesiące jesienno-zimowe - mówił. Wskazał, że jesteśmy w okresie popandemicznym, w którym ujawniły się z dużą siłą choroby wirusowe - szczególnie młodych ludzi.

- Jesteśmy w tej chwili w szczycie infekcji, jeśli chodzi o infekcje wirusowe. Od kilku dni obserwujemy, że nie przybywa już w dużych ilościach dzieci w oddziałach pediatrycznych. W całym kraju mamy zajętych około 62 proc. miejsc w oddziałach pediatrycznych. Dominują dzieci z chorobami wirusowymi. Kilka tygodni temu dominował szczególnie wirus RSV, w tej chwili ta sytuacja się odwróciła, więcej jest osób które chorują z powodu zakażenia wirusem grypy - wyjaśnił Kraska.

Odnosząc się do niewystarczającej dostępności oddziałów pediatrycznych, ocenił, że jednym z czynników determinujących są kadry, czyli lekarze pediatrzy. Przekazał, że w Polsce jest 15 267 pediatrów wykonujących zawód, w lekarzy specjalistów i lekarzy ze specjalizacją pierwszego stopnia.

Wiceminister przekazał, że w ostatnich latach, a szczególnie miesiącach, można zaobserwować wzrost zainteresowania specjalizacją z pediatrii.

- W ubiegłym roku na tzw. rozdaniu wiosennym rezydentur mieliśmy przyznanych przez ministra zdrowia 95 miejsc, a zostało zajętych tylko 47. Na rozdaniu jesiennym, czyli w nieodległym w czasie, przyznaliśmy 284 miejsca i zostały zakwalifikowane 252 osoby - zaakcentował. Dodał, że jest 2301 osób specjalizujących się w zakresie pediatrii w trybie rezydenckim i pozarezydenckim.

Dokładne dane o liczbie oddziałów podał dyrektor departamentu lecznictwa MZ Michał Dzięgielewski. Przekazał, że w 2015 i w 2016 r. były to 404 oddziały. W następnych latach ich liczba rosła po pięć oddziałów rocznie, osiągając najwyższą liczbę w 2018 r. - 415 oddziałów.

- Spadek zaczął się w okresie epidemii. W tej chwili mamy zakontraktowanych 387 oddziałów pediatrycznych. Od zeszłego roku ubyło nam 10 oddziałów, tych mniejszych, które nie zapewniały obłożenia nawet w warunkach większej infekcji - zaznaczył.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum