Ministerstwo Zdrowia: sugestie z tekstu w Wp.pl o respiratorach to kłamstwa

Autorzy: PAP; oprac. KK • Źródło: PAP30 września 2022 10:49

Sugestie z tekstu w Wp.pl, dotyczącego respiratorów, kierowane do Ministerstwa Zdrowia i jego byłego kierownictwa, to kłamstwa mające wybielić nierzetelnego kontrahenta – wskazał w piątek resort, odnosząc się do publikacji w portalu.

Ministerstwo Zdrowia: sugestie z tekstu w Wp.pl o respiratorach to kłamstwa
Ministerstwo Zdrowia mówi: to kłamstwa mające wybielić nierzetelnego kontrahenta. Fot. Adobestock
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że sugestie z tekstu w Wp.pl "to kłamstwa mające wybielić nierzetelnego kontrahenta"
  • Sugestie te kierowane były do Ministerstwa Zdrowia i jego byłego kierownictwa
  • Chodziło o sprawę respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu resort odstąpił od umowy, a na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia

Nie chciał rozmawiać z mediami?

Wirtualna Polska opublikowała rozmowę z wdową po przedsiębiorcy, który nie wywiązał się z dostaw respiratorów zamówionych w 2020 r. przez resort zdrowia.

Portal Wp.pl podał m.in., że według Ewy Izdebskiej polskie służby i prokuratura znały adres jej męża w Tiranie, a on sam pojawiał się na przesłuchaniach w polskiej ambasadzie w Albanii. Kobieta stwierdziła, że "jak zrobiła się afera, to zapytała męża, dlaczego nie chce tego wyjaśnić, dlaczego nie chce przedstawić swojej wersji, przedstawić swoich racji dziennikarzom".

- Mąż nie chciał rozmawiać z mediami. Powiedział, że w ministerstwie obiecali mu, że jak będzie siedział cichutko, to oni mu za to załatwią inny duży kontrakt - dodała.

Ministerstwo komentuje: to kłamstwa

Ministerstwo Zdrowia skomentowało sprawę na Twitterze, odpowiadając redakcji.

- Wszelkie sugestie w tym wywiadzie, kierowane do @MZ_GOV_PL i jego byłego kierownictwa, to wyłącznie kłamstwa mające wybielić nierzetelnego kontrahenta. Ich kwintesencją jest teoretyczna prośba o milczenie, kiedy sami na bieżąco w trakcie konferencji o wszystkim informowaliśmy media - wskazał resort.

Chodzi o sprawę zakupu przez Ministerstwo Zdrowia w kwietniu 2020 r. 1241 respiratorów. Miała je dostarczyć firma E&K, należąca do Andrzeja Izdebskiego. Do Polski trafiło 200 respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu resort odstąpił od umowy, na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. Prokuratura poszukiwała Andrzeja Izdebskiego listem gończym. Mężczyzna zmarł 20 czerwca w Albanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum