Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło mapę powiatów z obostrzeniami w związku z COVID-19

Autor: pwx, PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 14:51

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek (20 sierpnia) po południu na Twitterze nową mapę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami - strefy czerwona i żółta. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów.

Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło mapę powiatów z obostrzeniami w związku z COVID-19
Źródło: TT/MZ

W kategorii czerwonej pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski przeszły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów - 7 czerwonych i 12 żółtych - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

- Obecnie w obu kategoriach mamy 19 powiatów - 7 w czerwonej i 12 w żółtej - poinformował Kraska.

Powiaty w strefie czerwonej
Strefa czerwona obejmuje 7 miast i powiatów. W tej strefie były dotąd Nowy Sącz i powiat nowsądecki, Rybnik i powiat Rybnicki oraz powiat wieluński (woj. wielkopolskie) Tutaj na liście pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski (z żółtej strefy; woj. małopolskie) i lipski (ze strefy objętej alertem; woj. mazowieckie).

W strefie czerwonej m.in. obowiązuje zakaz organizowania imprez sportowych z udziałem publiczności, wydarzeń kulturalnych. W kinach możliwe jest zapełnienie sali w jednej czwartej. Obowiązuje zakaz rozpoczynania leczenia uzdrowiskowego, sanatoryjnego.

W kościołach obowiązuje zasada 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa. Wesela mogą się odbywać z udziałem maksymalnie 50 osób (nie wliczając obsługi).

W transporcie zbiorowym, w tramwaju lub autobusie wolnych musi pozostać 50% liczby miejsc siedzących.

Powiaty w strefie żółtej
Łącznie w strefie żółtej znalazło się 12 powiatów, w tym 7 nowych. Status z czerwonego na żółty zmieniają w woj. śląskim - Ruda Śląska, a w woj. wielkopolskim - powiat ostrzeszowski (woj. wielkopolskie).

Do strefy żółtej zaliczono poza tym Żory, Białą Podlaską oraz powiat tatrzański (woj. małopolskie), jarosławski, przemyski (oba w woj. podkarpackim), pszczyński (woj. śląskie), ostrowski (woj. wielkopolskie), pajęczański (woj. łódzkie), łowicki (woj. mazowieckie), radziejowski (woj. kujawsko-pomorskie).

Z listy znikają powiaty: raciborski, wieruszowski, wodzisławski, grajewski, limanowski, cieszyński i Jastrzębie-Zdrój.

W strefie żółtej można organizować imprezy sportowe z udziałem 25-procentowej widowni, widzowie są zobowiązani zakrywać usta i nos. Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach mogą odbywać z udziałem 25 proc. widowni, przy zapewnieniu realizowania obowiązku zakrywania twarzy i nosa przez widzów; w przypadku wydarzeń kulturalnych na obiektach sportowych obowiązuje limit 25 proc. publiczności, a gdy są organizowane przestrzeni otwartej - limit 100 osób.

W kinach obowiązuje zasłanianie ust i nosa, i - tak samo jak w strefie czerwonej - sala może zostać zapełniona w jednej czwartej.

W kościołach - bez zmian; aktualny pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Wesela mogą się odbywać z udziałem do 100 osób (nie wliczając obsługi).

W transporcie zbiorowym można przewozić maksymalnie liczbę osób odpowiadającą liczbie 100 proc. miejsc siedzących.

Te rejony mogą trafić do strefy
Ministerstwo jako miasta zagrożone dodatkowymi obostrzeniami wskazało Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty wołomiński i otwocki (woj. mazowieckie), powiaty pucki i starogardzki (woj. pomorskie).

- To są miejsca, które prawdopodobnie za tydzień mogą znaleźć się w tych dwóch kategoriach - ostrzegł wiceminister.

Powtórzył, że dane te są co tydzień aktualizowane. - Powinniśmy być uczuleni na to, że te obostrzenia, które wprowadziliśmy, mogą spotkać każde miejsce w kraju. My posiłkujemy się danymi, które do nas spływają, nie ma tutaj żadnej uznaniowości i protekcji. Jeżeli będzie taka potrzeba, każde miasto w kraju może znaleźć się w kategorii żółtej lub czerwonej - zaznaczył Kraska.

Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od piątku (21 sierpnia) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń dla powiatów "czerwonych" i "żółtych" można znaleźć na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus

Wiceminister mówił także przy okazji ogłaszania nowej listy powiatów o powrocie dzieci do szkół od 1 września. Powiedział, że musimy podjąć tę próbę, bo nauka zdalna nie jest rozwiązaniem dobrym ani dla dzieci, ani dla nauczycieli. Zaznaczył, że w różnych powiatach sytuacja epidemiczna jest różna, "dlatego decyzje o tym, w jaki sposób dzieci w szkole będą się uczyły, czy będzie to tryb tradycyjny, mieszany, czy też jeszcze inny, należy do dyrektora szkoły i miejscowego sanepidu".

- Myślę, że to będą różne decyzje w różnych miejscach w naszym kraju - zaznaczył Kraska. Dodał, że psycholodzy dziecięcy wskazują, że zamknięcie w domu i zdalna nauka bardzo źle wpływają na psychikę młodego człowieka.

Mówił też o tym, że w tej chwili w Polsce nie mamy aż tak dużych ognisk zakażeń, które były kiedyś, są to raczej liczne, ale rozproszone ogniska, które najczęściej pochodzą z imprez rodzinnych lub wesel. Przypomniał też o zachowaniu obostrzeń epidemicznych, takich jak noszenie maseczek i zachowaniu dystansu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum