Ministerstwo Zdrowia przedstawiło strategię "Zdrowa przyszłość". Niedzielski: cele spójne z Polskim Ładem

Autor: oprac. JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia30 czerwca 2021 14:23

"Zdrowa przyszłość" to dokument od Ministerstwa Zdrowia, który zawiera istotne plany strategiczne dla ochrony zdrowia. Ramy czasowe sięgają 2030 roku.

"Zdrowa przyszłość" zapowiada równy dostęp do nowoczesnych świadczeń medycznych. Fot. Shutterstock
  • W dokumencie "Zdrowa przyszłość" przewidziano m.in. rozwój opieki domowej i modernizację infrastruktury
  • Dokument ten bezpośrednio nawiązuje do innych ważnych pism, z naciskiem na Narodowy Program Szczepień oraz Narodowej Strategii Onkologicznej
  • Głównym celem strategii jest poprawa stanu zdrowia społeczeństwa

Czym jest dokument "Zdrowa przyszłość"?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, dokument "Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na latach 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku", zakłada zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń i szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych.

Oprócz tego zakłada modernizację infrastruktury oraz stworzenie funduszy odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych. Wspomniany dokument jest niezbędny do wykorzystania środków europejskich. 

- Cele wyznaczone w tej strategii zostały uspójnione z koncepcją Polskiego Ładu – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wprowadzimy m.in. system monitorowania zadowolenia pacjenta, uruchomimy programy profilaktyczne i poszerzymy zakres programów szczepień ochronnych, bo zdrowie jest warunkiem zachowania aktywności społecznej i jednym z kluczowych wymiarów dobrej jakości życia - zapewnia minister.

Co zakłada "Zdrowa przyszłość"?

Przede wszystkim w dokumencie znajdziemy najważniejsze strategie przewidziane w czterech głównych obszarach: pacjenta, procesu, rozwoju i finansów. W tym kontekście przewiduje zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń dla wszystkich obywateli. 

Jak czytamy dalej, realizacja programu ma poprawić stan zdrowia społeczeństwa oraz zapewnić wydłużenie życia. Do "Zdrowej przyszłości" dołączono załączniki dotyczące opieki nad osobami starszymi i osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Co możemy znaleźć w załącznikach?

  • opieka nad osobami starszymi - poprawa jakości zdrowia/życia seniorów oraz opiekunów. Zakładane jest m.in. wsparcie i rozwój zasobów kadrowych, a także wprowadzenie innowacyjnych form opieki;
  • opieka psychiatryczna - inwestycje w kadry i poprawa jakości kształcenia w dziedzinie psychiatrii oraz specjalizacji zajmujących ochroną zdrowia psychicznego.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez MZ, "Zdrowa przyszłość" została skonstruowana w nawiązaniu do dokumentów Narodowego Programu Szczepień oraz Narodowej Strategii Onkologicznej.

Cały dokument dostępny na stronie MZ: "Zdrowa przyszłość" – strategia rozwoju ochrony zdrowia na kolejne dziewięć lat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum