×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Zdrowia pokazało strategię walki z pandemią. Co zawiera dokument?

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia21 stycznia 2022 16:50

21 stycznia padł rekord zakażeń koronawirusem. Rządzący przyznają, że ruszyła piąta fala koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia opublikowało strategię walki z pandemią COVID-19. Co zawiera dokument "Strategia walki z pandemią COVID-19 zima/wiosna 2022"?

Ministerstwo Zdrowia pokazało strategię walki z pandemią. Co zawiera dokument?
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło strategię walki z pandemią COVD-19 Fot. PAP/Albert Zawada
  • W piątek, 21 stycznia, podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Morawieckiego zaprezentowano zmiany w walce z rozpędzającą się piątą falą koronawirusa
  • Rządzący poinformowali m.in. o skróceniu kwarantanny, zmianach w POZ dotyczących pacjentów z koronawirusem czy darmowych testach na COVID-19 w aptekach
  • Wg najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia padł rekord zakażeń. 21 stycznia odnotowano 36 665 nowych przypadków
  • - Piąta fala koronawirusa stała się faktem - przyznał premier Mateusz Morawicki
  • Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument: "Strategia walki z pandemią COVID-19 zima/wiosna 2022"

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło strategię walki z COVID-19 z piątą falą koronawirusa 

- Resort zdrowia, w odpowiedzi na stale zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, najnowsze doniesienia naukowe i rekomendacje w sprawach zwalczania COVID-19, wypracowuje i/lub modyfikuje środki służące wzmocnieniu działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - czytamy w strategii przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia.

W dokumencie zatytułowanym "Strategia walki z pandemią COVID-19 zima/wiosna 2022" przedstawiono, że obecnymi priorytetami wynikającymi ze specyfiki szybszego rozwoju COVID-19 spowodowanego wariantem Omikron są przede wszystkim: 

  • wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych,
  • zwiększenie dostępności testów na COVID-19,
  • wdrażanie rozwiązań wzmacniających opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji,
  • zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego.

Podkreślono, że aktualnymi pozostają zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

W strategii na piątą falę zastosowanie będą miały również rozwiązania wprowadzone na jesieni 2020 r., które - jak wskazano w dokumencie - sprawdziły się w poprzednich falach.

Jak czytamy w strategii, "wg prognoz epidemiologicznych charakterystyka fali związanej z wariantem Omikron obejmuje wysokie ryzyko zakaźności, wyższe niż w wariancie Delta, co przełoży się na znacząco wyższą liczbę zakażonych niż w poprzednich falach".

- Równocześnie obserwowany w Wielkiej Brytanii, Dani czy Stanów Zjednoczonych łagodniejszy przebieg zakażenia, mniejsze ryzyko hospitalizacji oraz krótsza długość pobytu w szpitalu, wskazują na konieczność wzmocnienia opieki poszpitalnej - wskazano.

 

Darmowe testy na koronawirusa w aptekach

Ministerstwo poinformowało, że obecnie działa 322 laboratoriów diagnozujących COVID-19, a szacunkowe ich możliwości diagnostyczne wynoszą ponad 192 tys. testów na dobę.

Jak czytamy w strategii, "procedowane jest włączenie aptek do testowania w kierunku COVID-19 (testy antygenowe) oraz przyjęcie testów antygenowych jako podstawy do diagnostyki w perspektywie potencjalnego znacznego wzrostu liczby zakażeń w ciągu doby.

- Nie później niż od lutego 2022 r., planuje się poszerzenie spektrum podmiotów, w ramach których możliwe będzie testowanie w kierunku SARS-CoV-2, o apteki ogólnodostępne. Poprzez dywersyfikację możliwych miejsc testowania, proces wykrywania zakażeń powinien zostać znacząco usprawniony - napisano.

Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) i transportu medycznego

Jak wylicza MZ, aktualnie funkcjonuje 68 zespołów ratownictwa medycznego utworzonych na podstawie art. 49 a ustawy o PRM.

- Zespoły uruchamiane są w zależności od potrzeb, a zidentyfikowany potencjał pozwala na uruchomienie dodatkowych około 95 ZRM - pisze ministerstwo.

Resort wskazuje że: 

  • złagodzono wymagania, co do liczby i składu personelu ZRM, DM i WKRM (dotyczy także Lotniczego Pogotowia Ratunkowego),
  • złagodzono wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego dla pracowników dyspozytorni medycznych i wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego,
  • złagodzono wymagania dotyczące powrotu do pracy ratowników medycznych po przerwie w wykonywaniu zawodu,
  • rozszerzono uprawnienia ratowników medycznych m.in. o możliwość pobierania materiału z górnych dróg oddechowych i wykonywania testów
    antygenowych, a także do kwalifikowania i wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 (z wyjątkiem dzieci i osób z grup ryzyka),
  • wydłużono okres obowiązywania zaświadczeń o uzyskaniu tytułu ratownika,
  • zalecono wykonywanie testów antygenowych każdej osobie zabieranej przez ZRM do szpitala.

Wskazano także, że aktualnie zakontraktowanych jest 159 zespołów transportowych COVID-19, z możliwością uruchomienia kolejnych około 130 zespołów.

Łóżka covidowe w każdym szpitalu. Nastąpi wstrzymanie świadczeń planowych?

Ministerstwo podkreśla, iż cały czas monitoruje liczbę dostępnych łóżek covidowych w szpitalach. 

- Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, przygotowane zostały plany zwiększania infrastruktury łóżek - czytamy w strategii.

Plan zwiększania łóżek covidowych:

  • I etap - zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
  • II etap - zwiększenie bazy łóżek covidowych do 60 tys.
  • III etap - utworzenie w każdym województwie jednego szpitala jednoimiennego (na bazie szpitala powiatowego) oraz wyznaczenie miejsc dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z lekkim przebiegiem choroby ale wymagających tlenoterapii w infrastrukturze sanatoriów.

- W przypadku wyczerpania powyższych rozwiązań, hospitalizacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywać się będzie w każdym szpitalu niezależnie od poziomu i profilu - napisano.

- Do chwili obecnej, nie wydano rekomendacji o czasowym wstrzymaniu realizacji świadczeń planowych, co nie powinno wpływać na wydłużenie czasów oczekiwania na realizację świadczeń w warunkach szpitalnych - dodano.

Podkreślono jednak, że w przypadku znacznego wzrostu zakażeń i zwiększonej hospitalizacji, takie rekomendacje mogą zostać wprowadzone.

Uproszczony dostęp do wykonywania zawodów medycznych

- W celu zwiększenia liczby personelu medycznego podjęto również działania mające na celu dopuszczenie osób, które uzyskały kwalifikacje spoza UE, w wybranych zawodach medycznych (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny) do wykonywania pracy w Polsce. Rozwiązania mają na celu szybszy dostęp do wykonywania zawodu, bez konieczności uznawania kwalifikacji - napisano w strategii.

Dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych zaproponowane zostały dwie formy przyznawania zgody MZ na wykonywanie zawodu:

  1. rozwiązanie stałe, również po ustaniu epidemii, wymagające szczegółowej weryfikacji - uzyskanie prawa wykonywania zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą na okres do 5 lat, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań określonych ustawowo;
  2. rozwiązanie incydentalne, na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, które opiera się na maksymalnie uproszczonych zasadach przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa wobec pilnej potrzeby wzmocnienia dotychczasowych zasobów kadrowych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 - ubieganie się o warunkowe prawo wykonywania zawodu.

W przypadku ratowników medycznych przyznanie zgody na wykonywanie zawodu jest rozwiązaniem o charakterze stałym.

Źródło: MZ
Źródło: MZ

Szczepienia przeciw COVID-19. KPRM i MZ przedstawiło działania promocyjne

W strategii ujęto także "działania informacyjno-promocyjne podjęte przez KPRM i MZ w celu zwiększenia wyszczepialności przeciw COVID-19".

Wśród działań KPRM wymieniono: 

  • akcję #OstatniaProsta, w której udział wzięli aktorzy, sportowcy oraz influencerzy-liderzy opinii na YouTube, Instagramie, Facebooku i TikToku,
  • kampanię 360°, w której do niezaszczepionych docierano za pośrednictwem mediów tradycyjnych (prasa, radio i telewizja), ale także kanałami cyfrowymi (portale i media społecznościowe),
  • walkę z dezinformacją i fake newsami,
  • akcję "Szczepienia w każdym zakątku Polski", w której - we współpracy z podległymi instytucjami - zrealizowano szereg wydarzeń plenerowych.

Jak czytamy w strategii, działalność MZ w zakresie promocji polega głównie na m.in.:

  • aktualizacji strony gov.pl/szczepimysie,
  • publikacji w mediach społecznościowych grafik, animacji w tym m.in. zamieszczenie grafik promujących szczepienia jako zdjęcia w tle na kanałach zarządzanych przez MZ, zachęcenie Kierownictwa do aktywnego włączenia się i promowania kampanii na osobistych kontach w mediach społecznościowych, walka z dezinformacją w mediach społecznościowych czy współpraca z redakcją profilu SzczepimySię, który jest na Twitterze,
  • bieżącym udziale kierownictwa resortu w wywiadach oraz bieżąca realizacja briefingów organizowanych przez rzecznika MZ,
  • współpracy z Pocztą Polską, dzięki której wprowadzono do obiegu znaczek emisji #SZCZEPIMYSIĘ.

Wśród działań podejmowanych w ostatnich tygodniach wymieniono szereg konferencji prasowych, briefingów, opublikowanych komunikatów czy wysłanych SMS-ów do pacjentów dotyczących szczepień czy innych istotnych informacji dotyczących pandemii koronawirusa i podjętych z tym działań.

Pełna "Strategia walki z pandemią COVID-19 zima/wiosna 2022" do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum