Ministerstwo Zdrowia po spotkaniu z rezydentami: konstruktywne rozmowy, kolejne 17 lutego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 16:21

To było niezwykle konstruktywne spotkanie, strony mogą być zadowolone z ustaleń, które zapadły - przekazał PAP w środę (5 lutego) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu kierownictwa resortu i lekarzy rezydentów. Kolejne rozmowy 17 lutego.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

To było drugie w tym roku spotkanie przedstawicieli rezydentów i szefostwa ministerstwa na temat realizacji zapisów porozumienia zawartego w lutym 2018 r. Po trwającym cztery miesiące proteście, rezydenci zawarli wówczas porozumienie z resortem zdrowia. Przewidywało ono m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z przedstawicielami zawodów medycznych. Poprzednie spotkanie odbyło się 17 stycznia.

- To było niezwykle konstruktywne spotkanie, podczas którego - co niezwykle istotne - obie strony nastawione były na osiągnięcie porozumienia. Dlatego wszyscy możemy być zadowoleni z ustaleń, które zapadły. Będziemy kontynuować rozmowy - powiedział PAP rzecznik MZ.

Wśród ustaleń, wymienił m.in.:
• możliwość wydłużenia rezydentury o trzy miesiące dla lekarzy zaangażowanych w działania humanitarne,
• możliwość dwukrotnej zmiany specjalizacji z powodów zdrowotnych,
• ryczałt dla dojeżdżających,
• poprawę warunków dla lekarek-matek korzystających z urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego.

Kolejne spotkanie - jak zapowiedział rzecznik - zaplanowano na 17 lutego.

Rezydentura jest umową o pracę, którą lekarz podejmujący specjalizację podpisuje ze szpitalem, ale jego pensja wypłacana jest z budżetu państwa. Jest to umowa na czas określony - na okres szkolenia specjalizacyjnego, który wynosi od 4 do 6 lat, w zależności od programu danej specjalizacji. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum