Ministerstwo Zdrowia odpowiada PiS: nie oszukujemy chorych na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2011 19:15

Politycy PiS zarzucili we wtorek (6 września) rządowi, że mimo obietnic blokuje chorym na cukrzycę dostęp do nowoczesnych leków, bo nie wprowadza ich na listę refundacyjną. Według posła Tomasza Latosa, chorzy na cukrzycę zostali oszukani. Z zarzutami nie zgodził się rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada PiS: nie oszukujemy chorych na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Najlepszym komentarzem do zarzutów PiS jest fakt, że minister zdrowia Ewa Kopacz w ubiegłym roku otrzymała nagrodę od jednego ze stowarzyszeń diabetologicznych za działanie na rzecz osób chorych na cukrzycę - odpowiada Piotr Olechno.

Zaznaczył, że MZ czeka na rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych ws. programu terapeutycznego dla chorych na cukrzycę z wykorzystaniem długodziałających analogów insuliny. Dzięki programowi te insuliny byłyby bezpłatne.

Rzecznik powiedział też, że przez cztery lata MZ podejmowało szereg działań na rzecz diabetyków; m.in dzięki tym działaniom pompy insulinowe i ich osprzęt jest refundowany dla osób do 18. roku życia. Wkrótce będą refundowane osobom do 26. roku życia.

- Należy podkreślić, iż Ministerstwo Zdrowia stale zwiększa dostęp pacjentów do nowoczesnych i tanich terapii przeciwcukrzycowych - stwierdził Olechno.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że przy okazji nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych, wykazem leków refundowanych obejmowane są nowe preparaty insulin oraz doustne leki przeciwcukrzycowe, co przekłada się na konkurencję cenową tychże produktów leczniczych.

- Koszty refundacji insulin: zarówno pojedynczych preparatów, jak i "mieszanek insulinowych" krótko-średnio-długo działających, wzrastają każdego roku - informował Piotr Olechno.

Resort zdrowia zaznacza, że od 2007 r. liczba wydanych opakowań insulin zwiększa się co roku o około 300 tys. W 2009 roku osiągnęła 5,7 mln sztuk. Z danych MZ wynika, że przekłada się to na koszty refundacji, które z blisko 500 mln zł w 2007 roku, około 525 mln zł w 2008 r., wrosły w 2009 r. do ok. 562 mln zł.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla także, że w ostatnich latach wzrastają koszty refundacji doustnych preparatów przeciwcukrzycowych: w 2010 r. była to wartość ok. 150 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze