Ministerstwo Zdrowia na HCC: mapy potrzeb zdrowotnych - nowe otwarcie

Autor: gov.pl/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 12:45

Na sesji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach poświęconej mapom potrzeb zdrowotnych (7 marca) dyskutowano o pracy nad nowym kształtem map, a także ich praktycznym znaczeniem dla tworzenia bieżącej polityki zdrowotnej na poziomie regionalnym - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej.

Ministerstwo Zdrowia na HCC: mapy potrzeb zdrowotnych - nowe otwarcie
W ocenie uczestników dyskusji na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych wniosek jest jeden - mapy są przydatnym narzędziem kreowania polityki zdrowotnej. Fot. PTWP

Jak podał w komunikacie resort zdrowia, wśród panelistów znajdował się m.in. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry, który przedstawił rolę DALY w szacowaniu potrzeb zdrowotnych. Perspektywę płatnika publicznego i głównego użytkownika map zaprezentował Dyrektor Departament Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia Dariusz Dziełak.

Kwestia wykorzystania map na poziomie regionalnym była tematem dyskusji Damiana Marciniaka, Dyrektora Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, oraz Romana Kolka, Wicemarszałka Województwa Opolskiego. Ministerstwo Zdrowia reprezentował Podsekretarz Stanu Zbigniew J. Król oraz Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Jakub Adamski, który kieruje projektem mapy potrzeb zdrowotnych.

''Paneliści prezentowali swoje oczekiwania, jak również omawiali dotychczasowe wykorzystanie map w realizacji zadań swoich instytucji. W dyskusji pojawił się postulat, by mapy stały się w jeszcze większym stopniu realnym i przystępnym narzędziem służącym do planowania inwestycji w sektorze medycznym i finansowania świadczeń zdrowotnych. Jakub Adamski mówił pracach prowadzonych w Departamencie Analiz MZ, które zmierzają właśnie w tym kierunku, a wiceminister Zbigniew J. Król nakreślił szerszy kontekst mapowania potrzeb zdrowotnych i jego znaczenia właściwej alokacji środków'' - czytamy na stronie MZ.

Resort podsumowuje, że w ocenie uczestników dyskusji wniosek jest jeden - mapy są przydatnym narzędziem kreowania polityki zdrowotnej.

''Trwające obecnie prace, takie jak przedstawienie zobiektywizowanych potrzeb zdrowotnych oraz perspektywy społecznej, poprawa danych epidemiologicznych, a także digitalizacja na platformie BASiW, zmierzają do tego, by mapy stały się narzędziem jeszcze częściej wykorzystywanym i bardziej dostępnym dla szerokiego grona odbiorców'' - podsumowuje Ministerstwo Zdrowia.

 Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum