×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Zdrowia: hub w Jasionce "będzie pomagał chorym aż do wygranej Ukrainy"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP27 lutego 2023 14:00

Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem miało początkowo działać przez 6 miesięcy. Jego funkcjonowanie zostaje wydłużone. Na leczenie do innych państw europejskich wyleciało już ponad 300 pacjentów z Ukrainy.

Ministerstwo Zdrowia: hub w Jasionce "będzie pomagał chorym aż do wygranej Ukrainy"
Podpisanie umowy na dalsze funkcjonowanie hubu. Fot. Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL on Twitter)
 • Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem miało początkowo działać przez 6 miesięcy
 • Dziś minister Zdrowia Adam Niedzielski wspólnie z Tomaszem Lipertem z fundacji, która prowadzi centrum, podpisali umowę o wydłużeniu jego działania
 • Centrum "będzie funkcjonowało aż do wygranej Ukrainy" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twiterze

Medyczny hub będzie działał dłużej

Medyczne Centrum Tranzytowe MedevacHubjasionka zlokalizowane jest w sąsiedztwie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Prowadzi je Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej miało początkowo działać przez 6 miesięcy – do końca lutego 2023 roku. Dziś doszło do podpisania nowej umowy, o czym w mediach społecznościowych poinformował resort zdrowia.

W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie. Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to średnio 48 godzin.

Na chorych czekają miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel.

W centrum MEDEVAC HUB Jasionka są miejsca nie tylko dla chorych, ale również członków ich rodzin. Pomyślano również o komforcie najmłodszych pacjentów. Przygotowano dla nich pokój z grami, książkami i zabawkami.

Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. Poza 27 państwami UE, w systemie funkcjonuje także Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jest to jeden z siedmiu takich zespołów na świecie działających przy organizacjach pozarządowych (NGOs).
 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze