Ministerstwo Zdrowia: hub w Jasionce "będzie pomagał chorym aż do wygranej Ukrainy"
Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem miało początkowo działać przez 6 miesięcy. Jego funkcjonowanie zostaje wydłużone. Na leczenie do innych państw europejskich wyleciało już ponad 300 pacjentów z Ukrainy.

- Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem miało początkowo działać przez 6 miesięcy
- Dziś minister Zdrowia Adam Niedzielski wspólnie z Tomaszem Lipertem z fundacji, która prowadzi centrum, podpisali umowę o wydłużeniu jego działania
- Centrum "będzie funkcjonowało aż do wygranej Ukrainy" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twiterze
Medyczny hub będzie działał dłużej
Medyczne Centrum Tranzytowe MedevacHubjasionka zlokalizowane jest w sąsiedztwie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Prowadzi je Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej miało początkowo działać przez 6 miesięcy – do końca lutego 2023 roku. Dziś doszło do podpisania nowej umowy, o czym w mediach społecznościowych poinformował resort zdrowia.
W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie. Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to średnio 48 godzin.
Na chorych czekają miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel.
W centrum MEDEVAC HUB Jasionka są miejsca nie tylko dla chorych, ale również członków ich rodzin. Pomyślano również o komforcie najmłodszych pacjentów. Przygotowano dla nich pokój z grami, książkami i zabawkami.
Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. Poza 27 państwami UE, w systemie funkcjonuje także Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jest to jeden z siedmiu takich zespołów na świecie działających przy organizacjach pozarządowych (NGOs).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)