Ministerstwo Zdrowia: dane o systemie ochrony zdrowia dostępne online

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2020 14:20

Informacje o m.in. podstawowej opiece zdrowotnej, leczeniu szpitalnym czy o dostępnych programach lekowych można znaleźć na platformie internetowej Ministerstwa Zdrowia, w tzw. bazie analiz systemowych i wdrożeniowych - przekazał w środę (1 lipca) resort.

Ministerstwo Zdrowia: dane o systemie ochrony zdrowia dostępne online
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opublikowano interaktywne aplikacje do map potrzeb zdrowotnych, które pozwolą użytkownikom na sprawniejsze poruszanie się po analizach.

Mapy potrzeb zdrowotnych to opracowania publikowane regularnie od 2015 r., z najważniejszymi danymi o systemie ochrony zdrowia. Ich publikacja jest potrzebna do oceny sytuacji i do zidentyfikowania obszarów, które wymagają zmian. Stanowią bazę danych i analiz dla instytucji i osób z obszaru ochrony zdrowia m.in. Ministerstwa Zdrowia, NFZ, samorządów, dyrektorów szpitali czy przychodni.

- Do tej pory mapy potrzeb zdrowotnych były ''opasłymi'' księgami, których analiza była przeprowadzana jedynie przez najbardziej zagorzałych analityków systemu ochrony zdrowia. Jednak dla wielu odbiorców były zbyt obszerne i nieczytelne. W ostatnim czasie poświęciliśmy mnóstwo sił, żeby to zmienić i sprawić, by mapy stały się użytecznym, nowoczesnym, interaktywnym narzędziem wykorzystywanym do zarządzania w obszarze zdrowia dla różnych grup decydentów, ekspertów i praktyków - zaznacza wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, nadzorujący projekt map potrzeb zdrowotnych.

Aplikacje zostały umieszczone na platformie internetowej baza analiz systemowych i wdrożeniowych. Są dostępne bez konieczności logowania przez podstronę "Mapy potrzeb zdrowotnych 2020". Użytkownicy mogą samodzielnie, w prosty sposób zapoznać się z interesującymi ich informacjami.

MZ poinformowało w środę, że w tym roku przewiduje publikację nowej mapy potrzeb zdrowotnych, w odmiennej niż do tej pory formie. Mapa przedstawiająca zarówno Polskę, jak i poszczególne województwa skupi się na przekrojowych wnioskach i rekomendacjach. Zostanie opublikowana w postaci raportu, przystępnego i skierowanego do szerokiego grona odbiorców.

Resort podał, że większość analiz, będących podstawą dla przyszłego dokumentu, została już upubliczniona. Obejmują one: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczna, leczenie szpitalne, kolejki, programy lekowe, wybrane zakażenia szpitalne i ich powikłania, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację, opiekę długoterminową, opiekę paliatywno-hospicyjną, ratownictwo medyczne, kadry medyczne, łóżka i obłożenie oraz sprzęt medyczny.

Ministerstwo poinformowało też, że w najbliższym czasie zostaną udostępnione kolejne aplikacje zawierające dane w zakresie: demografii, epidemiologii, prognozy epidemiologicznej oraz czynników ryzyka i profilaktyki.

Mapy potrzeb zdrowotnych są opracowywane przez Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze