×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować staż podyplomowy. Co na to lekarze? ANKIETA

Autor: oprac. MP • Źródło: NIL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 października 2021 15:01Zaktualizowano: 30 października 2021 15:21

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich. Jak do tego pomysłu podchodzą lekarze? NIL przedstawia ankietę.

Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować staż podyplomowy. Co na to lekarze? ANKIETA
Fot. Shutterstock
 • Lekarski staż podyplomowy zostanie zlikwidowany? Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że "niezwłocznie zostanie podjęta inicjatywa legislacyjna o zniesieniu"
 • Z taki wnioskiem do resortu zdrowia zwróciła się Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
 • Środowisko lekarskie się podzieliło. Naczelna Izba Lekarska przedstawiła ankietę na temat stażu

Lekarski staż podyplomowy. Czy lekarze są za likwidacją stażu?

We wtorek, 26 października, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy.

- Wychodząc naprzeciw stanowisku rektorów uczelni medycznych, niezwłocznie zostanie podjęta inicjatywa legislacyjna o zniesieniu obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich która sprawi - przyznał na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Minister wskazywał, że "to działanie wpisuje się w komponent ilościowy, by zwiększyć ilość lekarzy, ilość kadry medycznej, która jest niezbędna do tego, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego".

Czytaj: Roczny obowiązkowy staż podyplomowy dla lekarzy do likwidacji

Pomysł likwidacji stażu podzielił środowisko lekarskie. 

- Staże podyplomowe lekarzy należy utrzymać, ale też realizować ich program, nie traktując stażystów jak sekretarki medyczne. Reformujmy, nie likwidujmy. Lekarze stażyści, zamiast w pełni poświęcać wymagany programem stażu czas na naukę praktyczną, wykorzystywani są do innych czynności - podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Andrzej Bochenek, ceniony kardiochirurg i nauczyciel akademicki.

- Pozostałością z tamtego okresu jest przeniesienie "Egzaminu lekarskiego kończącego staż podyplomowy" (LEPu) na koniec studiów. Bo stażu podyplomowego miało już od wielu wielu lat nie być. Dlatego, bo to relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny wręcz strata czasu - ocenił na Twitterze neurolog i neurochirurg Tomasz Skajster.

- Praktyka przy łóżku chorego nie raz potrafiła zmienić wizję tego, co lekarz będzie w przyszłości robił - wskazuje prezes śląskiej ORL dr n. med. Tadeusz Urban.

Czytaj więcej: Prof. Bochenek: staż dla lekarzy utrzymać, ale nie traktować stażystów jak sekretarki

Śląska Izba Lekarska stanowczo przeciw likwidacji staży. "Nikt nie pytał lekarzy o zdanie"

Naczelna Izba Lekarska przedstawiła wyniki ankiety OIL Gdańsk na temat stażu podyplomowego skierowanej do lekarzy i lekarzy dentystów do 3 lat po studiach. Taką ankietę wypełniają absolwentki i absolwenci wszystkich polskich Uniwersytetów Medycznych.

Z ankiety wynika, że w ponad 83 proc. przypadków staż podyplomowy pomógł w wyborze specjalizacji.

Na pytanie "Czy uważasz, że tuż po odebraniu dyplomu uczelni medycznej miałaś/miałeś umiejętności wystarczające do podjęcia pracy w warunkach pełnej odpowiedzialności za swoje lekarskie działanie" aż 97,7 proc. osób odpowiedziało, że nie.

Ponad 65 proc. uważa zaś, że staż podyplomowy powinien być zmieniony i lepiej dostosowany do potrzeb lekarzy stażystów, a jedynie 2,6 proc. uważa, że powinien zostać zniesiony.

- Staż jest ogromnie istotny w wyborze drogi zawodowej, w tym specjalizacji. Sami młodzi medycy zdają sobie sprawę, że bez stażu nie mają jeszcze umiejętności, aby podjąć pracę z pełną odpowiedzialnością zawodową. Staż podyplomowy musi zostać - czytamy we wnioskach NIL.

Czytaj: Co przemawia za zniesieniem lekarskiego stażu podyplomowego? Minister zdrowia odpowiada

Lekarze o stażu podyplomowym. "To relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny". Są i inne opinie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze