Ministerstwo Zdrowia: 34 mln zł na utworzenie nowych ośrodków. Mają leczyć niepłodność
Ustaleniem i leczeniem przyczyn niepłodności u młodych par mają zajmować się ośrodki zdrowia prokreacyjnego, które Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć w każdym województwie. - Chcemy, aby badanie niepłodności przebiegało równolegle u kobiety i mężczyzny. Czas ma znaczenie, dlatego ważne, aby diagnoza była wykonana jednocześnie i szybko - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Od 2016 r. działa rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego
- Program dotyczy kobiet i mężczyzn, którzy mają problem z prokreacją. W jego ramach prowadzone jest leczenie niepłodności
- W pierwszym półroczu br. do programu zgłosiło się 1477 par, diagnostykę rozpoczęło 1419, a 244 pary zostały skierowane do postępowania terapeutycznego
- To bardzo ważne, aby młodzi ludzie, którzy czasem późno decydują się na posiadanie potomstwa, mieli możliwości leczenia w każdym województwie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Program leczenia niepłodności
Wiceszef MZ podczas czwartkowej konferencji naukowej "Uwarunkowania dzietności", wpisującej się w program III Kongresu Demograficznego, podkreślił, że ważne jest dotarcie do kobiet i mężczyzn, którzy mają problem z prokreacją.
Zdaniem ministra zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków i dobre zdrowie następnych pokoleń.
- W obszarach wpływających na potencjał prokreacyjny mamy dwa filary. Jeden to programy polityki zdrowotnej, a drugi to koszyk świadczeń gwarantowanych, czyli świadczenia gwarantowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - powiedział Kraska w trakcie prelekcji "Rozwój usług zdrowotnych w obszarach wpływających na potencjał prokreacyjny kobiet i mężczyzn".
Dodał, że w programach polityki zdrowotnej od 2016 r. działa rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości kompleksowej opieki w obszarze zdrowia prokreacyjnego, z uwzględnieniem świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.
W ramach programu zostało zorganizowanych 16 ośrodków referencyjnych, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu.
Gdy przyczyny fizjologiczne niepłodności zostają wykluczone
- W nowej edycji programu planowane jest także utworzenie specjalistycznych centrów zdrowia prokreacyjnego. Chcielibyśmy, aby przynajmniej po jednym ośrodku referencyjnym było w każdym województwie - wyjaśnił minister i podkreślił, że "to bardzo ważne, aby młodzi ludzie, którzy czasem późno decydują się na posiadanie potomstwa, mieli ten dostęp szeroki i wielu miejscach w naszym kraju bazę leczniczą".
Kraska zauważył, że w kontekście profilaktyki prokreacyjnej ważne jest podejście psychologiczne, "zwłaszcza kiedy wszystkie przyczyny fizjologiczne zostaną wykluczone".
Do programu kwalifikowane są pary bez zdiagnozowanej niepłodności, osoby pełnoletnie w wieku prokreacyjnym i pary, które co najmniej przez 12 miesięcy bezskutecznie starają się o dziecko. W pierwszym półroczu br. do programu zgłosiło się 1477 par, diagnostykę rozpoczęło 1419, a 244 pary zostały skierowane do postępowania terapeutycznego.
Centra zdrowia prokreacyjnego mają być ośrodkami zajmującymi się nie tylko badaniem przyczyn niepłodności. - Chcemy też, aby kobieta od momentu zajścia w ciążę, cały czas była pod opieką ośrodka i aby tam dziecko się urodziło - dodał Kraska.
W planach jest powstanie 12 takich ośrodków w kraju, wyposażonych w nowoczesny sprzęt, sale wykładowe, zabiegowe i operacyjne, szkoły rodzenia czy oddział neonatologii.
- W tym roku przeznaczymy na ten program 34 mln zł - wyjaśnił.
Diagnostyka męskiej niepłodności w badaniach gwarantowanych
Ponadto w zakresie zagadnień związanych ze zdrowiem prokreacyjnym zaplanowano działania w ramach Narodowego Programu Zdrowia, obejmujące kreowanie postaw prozdrowotnych i podnoszenie kompetencji kadr medycznych w zakresie zdrowia prokreacyjnego, a także upowszechnianie rozwiązań systemowych w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym w opiece prekoncepcyjnej i okołoporodowej.
Kraska dodał, że w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad uwzględnieniem nowych badań w diagnostyce męskiej niepłodności w wykazie świadczeń gwarantowanych.
- Chcemy, aby badanie niepłodności przebiegało równolegle u kobiety i mężczyzny. Czas ma znaczenie, dlatego ważne, aby diagnoza była wykonana jednocześnie i szybko - podsumował.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)