×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Rolnictwa: informacja o wartości odżywczej produktów będzie obowiązkowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 kwietnia 2012 15:05

Ministerstwo Rolnictwa planuje zobowiązanie producentów żywności do znakowania po 13 grudnia 2016 r. środków spożywczych wartością odżywczą GDA (Guideline Daily Amounts, czyli zalecane spożycie dzienne).

Ministerstwo Rolnictwa: informacja o wartości odżywczej produktów będzie obowiązkowa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Informacja ta została przekazana w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Brejzy (PO). Parlamentarzysta chciał także dowiedzieć się, czy zgodne z przepisami jest stosowanie na etykietach oświadczeń, że dany produkt może zmniejszyć ryzyko choroby.

Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra wyjaśnia, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z października 2011 r. podmioty działające na rynku spożywczym będą miały obowiązek podawania informacji o wartości odżywczej. Będzie ona obejmowała następujące elementy: wartość energetyczną oraz ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli. 

Ministerstwo zwróciło uwagę, że zgodnie z przepisami przejściowymi środki spożywcze wprowadzane do obrotu lub etykietowane przed 13 grudnia 2016 r. nie muszą zawierać informacji o wartości odżywczej: do tego czasu mogą być znakowane na zasadzie dobrowolności.

Butra wskazał także, że zgodnie z polskimi przepisami oznakowanie środka spożywczego nie może przypisywać mu właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia albo odwoływać się do takich właściwości. Wyjątek od tej zasady stanowi możliwość upowszechniania użytecznych informacji i zaleceń dotyczących tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kierowanych wyłącznie do lekarzy, farmaceutów i specjalistów w zakresie żywienia.

W odpowiedzi na interpelację zaznaczono, że ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia dopuszcza znakowanie naturalnych wód mineralnych informacjami: "pobudzające trawienie", "może polepszyć funkcje wątrobowo-żółciowe" lub podobnymi oznaczeniami. Wody takie muszą jednak spełniać szczególne wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Według resortu rolnictwa niedopuszczalne jest zatem zamieszczanie w jakiejkolwiek formie prezentacji środka spożywczego informacji typu: obniża ryzyko choroby, zapobiega..., czy chroni przed....

Dodano, że jedynymi dozwolonymi do stosowania w przekazach komercyjnych komunikatami odnoszącymi się do zdrowia są tzw. oświadczenia zdrowotne, w tym oświadczenia dotyczące zmniejszania ryzyka choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze