Minister zdrowia zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych do 30 tysięcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2021 12:20

W najbliższym czasie liczba łóżek przeznaczonych do walki z  COVID-19 zostanie zmniejszona do 30 tys. - poinformował w poniedziałek (4 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Akcja nie obejmie woj. kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, bo rośnie tam liczba zachorowań.

Minister zdrowia zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych do 30 tysięcy
FOT. FB/Urząd Wojewódzki w Lublinie

Szef resortu zdrowia podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi około 17 tys., a liczba łóżek covidowych wynosi 34 tys.

- Czyli mamy blisko stuprocentowy bufor bezpieczeństwa, który z jednej strony daje poczucia komfortu, że mamy zapas, ale z drugiej strony razem z wojewodami postanowiliśmy tę liczbę łóżek przeznaczonych na zwalczanie covidu zmniejszyć, co oznacza przywracanie ich do normalnego systemu opieki medycznej, bo to również ma ogromną wartość, żeby pacjenci mieli dostęp do świadczeń medycznych - zaznaczył Niedzielski.

- W najbliższym czasie liczba łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19 zostanie zmniejszona do 30 tys. - poinformował minister zdrowia. Dodał, że wojewodowie wszystkich województw przedstawili plany, jak będzie to robione.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że są regiony, w których krzywa zachorowań wciąż rośnie. Wymienił woj. kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie.

- Tam nie będzie realizowany proces zmniejszania liczby łóżek przeznaczonych na system covidowy - podkreślił szef resortu zdrowia.

Edyta Roś (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum