×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali powiatowych i na onkologię. Nowe taryfy jeszcze w maju

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP27 kwietnia 2023 10:24Aktualizacja: 27 kwietnia 2023 11:33

Zwiększenie finansowania szpitali zapowiedział 27 kwietnia Adam Niedzielski. Minister zdrowia mówił o wprowadzeniu dwóch instrumentów, które mają wesprzeć onkologię oraz szpitale powiatowe, w tym m.in. o nowych taryfach dla interny. Łącznie wsparcie wyniesie ponad 1,6 mld zł, w tym na onkologię 279 mln zł.

Minister zdrowia zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali powiatowych i na onkologię. Nowe taryfy jeszcze w maju
Minister zdrowia zapowiada większe finansowanie dla szpitali. Konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia Fot. TT/Ministerstwo Zdrowia
 • 27 kwietnia podczas konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia zapowiedział zwiększenie finansowania dla szpitali
 • Chodzi o wsparcie onkologii w ramach wdrażania Krajowej Sieci Onkologicznej, ale również pomoc dla szpitali powiatowych 
 • Nowe rozwiązania i taryfy zaczną funkcjonować w maju. - Sumarycznie chcemy wesprzeć system opieki zdrowotnej na poziomie szpitalnictwa o ponad 1,6 mld zł – podsumował Adam Niedzielski
 • W przypadku szpitali powiatowych chodzi o nowe wyceny dla interny oraz wsparcie szpitali, które nie wykonały ryczałtu

Minister zdrowia zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Nowe taryfy jeszcze w maju

- Sytuacja ekonomiczna związana z inflacją generowaną przez konflikt rosyjski na Ukrainie dotyka również sektora medycznego, dlatego przygotowujemy instrumenty i rozwiązania, które mają pomóc poprawić sytuację finansową polskich szpitali - powiedział 27 kwietnia podczas konferencji prasowej  Adam Niedzielski. Minister zdrowia zapowiedział  uruchomienie dwóch instrumentów pomocowych.

- Pierwszy dotyczy wsparcia onkologii i to jest oczywiście związane z wdrażaniem Krajowej Sieci Onkologicznej (...) Podejmujemy działania, które są pierwszymi krokami z takim praktycznym, ogólnokrajowym wdrożeniem sieci - mówił szef resortu zdrowia.

Drugi z instrumentów skierowany jest do szpitali powiatowych.

- Chcemy odpowiedzieć na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i do diagnostyki. Zdecydowaliśmy się zwiększyć finansowanie wprowadzając rozwiązanie, które pomaga tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu. Po drugie zmieniamy wyceny w internie, czyli w takim zakresie procedur, który jest charakterystyczny dla szpitali powiatowych – dodał.

Nowe rozwiązania i taryfy zaczną funkcjonować w maju.

- Sumarycznie chcemy wesprzeć system opieki zdrowotnej na poziomie szpitalnictwa o ponad 1,6 mld zł – dodał Niedzielski.

Pieniądze na koordynatorów KSO, leczenie raka piersi, jelita grubego i patomorfologię

O szczegółach uruchamianych działań mówili wiceminister Waldemar Kraska oraz Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kraska przypomniał, że 20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, która "zmienia filozofię leczenia onkologicznego w naszym kraju". Dodał, że w pierwszym elementem ustawy jest "wejście w życie tzw. koordynatorów".

- Szacujemy, że takich koordynatorów będzie potrzeba w naszym kraju około 700. Dlatego przekazujemy 84,3 mln zł. Koordynator będzie wspierał pacjenta na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Przeznaczamy też dodatkowe pieniądze na ośrodki, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem piersi i jelita grubego. Przekazujemy na to 87,6 mln zł. Natomiast na finansowanie badań przez certyfikowane pracownie patomorfologiczne trafi ponad 107 mln zł - wyliczał Kraska.

 

Grafika Ministerstwo Zdrowia.jpg
Grafika Ministerstwo Zdrowia.jpg

1,3 mld zł dla szpitali powiatowych

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podsumował, że do szpitali powiatowych trafi 1,3 mld zł. To pieniądze dla szpitali, które w ubiegłym roku nie wykonały ryczałtu, ale również bonus za wyższą jakość i nowe wyceny w internie.

- Podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozporządzenie o ogólnych warunkach umów pozwala skierować do szpitali pomoc w wysokości 700 mln zł, który pozwali im, nawet jeśli mają nieco obniżony ryczałt z uwagi na niewykonanie w ubiegłym roku, uzyskać gwarantowane finansowanie, jeśli wykonają przewidzianą w ubiegłym roku liczbę świadczeń, oczywiście po nowych, wyższych cenach – tłumaczył.

Z kolei 100 mln zł NFZ przekaże szpitalom "na wzmocnienie aspektu jakościowego”.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami dedykowane są one placówkom, które zdobyły certyfikaty ministra zdrowia. Szef MZ włączył także te, które są w trakcie uzyskiwania ostatecznej decyzji, aby nie traciły dodatkowego źródła finansowania - wyjaśnił Filip Nowak.

Na koniec wyjaśnił, że od 1 stycznia weszły także nowe wyceny w wielu grupach internistycznych, czyli chorób wewnętrznych, które przede wszystkim realizowane są w oddziałach internistycznych.

- To jest coś, na co, dyrektorzy szpitali czekali. To jest kwota, która podniesie globalnie wartość kontraktów o 500 mln zł  - powiedział prezes NFZ.

Ocenił, że "ten zastrzyk finansowy będzie odczuwalny dla zarządzających szpitalami, tym bardziej że jest to regulacja, która wchodzi w życie od 1 stycznia, w związku z tym, w fakturze za maj będą skumulowane środki za kilka miesięcy".

Nowak przypomniał, że postawą finansowania szpitali sieciowych, czyli z podstawowego zabezpieczenia szpitalnego jest ryczałt, który na rok następny naliczany jest według realizacji świadczeń w roku poprzednim.

- Ten mechanizm działa również w roku 2023, gdzie naliczamy nowe ryczałty, czyli wartości kontraktów szpitali w oparciu o wykonanie w roku poprzednim - mówił.

Rekompensaty dla szpitali "zaangażowanych w spłatę długu zdrowotnego"

Prezes NFZ zwrócił uwagę, że w roku 2022 wiele szpitali działało jeszcze w trybie pandemicznym, co spowodowało, że duża ich liczba miała problem z osiągnięciem poziomu wykonania kontraktu oznaczonego w umowie. - W konsekwencji kontrakt w roku 2023 musiałby zostać obniżony o wartość niezrealizowanych świadczeń w ryczałcie - powiedział Nowak.

Dodał, że jest także druga grupa szpitali, które "włączyły się w "odrabianie długu zdrowotnego" i miały mocno przekroczone wartości ryczałtu". Jak zaznaczył, "postanowiliśmy zrekompensować szpitalom, które mocno zaangażowały się w spłatę długu zdrowotnego, czyli znacznie przekroczyły ryczałt".

- W roku ubiegłym szpitale, które przekroczyły wartość realizacji ryczałtu uzyskały część środków. To było 60 proc. tzw. nadwykonań za 11 miesięcy, które już podniosły ryczałt w roku poprzednim. To się przełożyło na drugi etap. Startowy ryczałt był dla tych szpitali wyższy o kwotę zwiększenia z ubiegłego roku. Obecnie mamy kolejny etap realizacji przepisów i te szpitale, które nie wykonały ryczałtu w ubiegłym roku uwolniły pewną kwotę pieniędzy, o którą zostaną zwiększone ryczałty placówek, które w dużym tempie realizowały świadczenia w roku ubiegłym - powiedział szef NFZ.

Dodał, że szpitale, którym nie udało się utrzymać tempa określonego w ryczałcie mógłby utracić płynność finansową i miałyby problemy z osiągnięciem wyników ekonomicznych i mogłyby w tej sytuacji ograniczać przyjęcie przede wszystkich pacjentów w powiatach, bo to dotyczy głównie szpitali pierwszego i drugiego poziomu.

Grafika Ministerstwo Zdrowia 2.jpg
Grafika Ministerstwo Zdrowia 2.jpg

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze