Minister zdrowia: założenia do ustawy o decentralizacji NFZ - w ciągu kilku dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2013 20:35

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zadeklarował w środę (27 lutego) podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej, że w ciągu kilku dni do partnerów społecznych trafi projekt założeń do ustawy o decentralizacji NFZ - poinformował PAP rzecznik resortu Krzysztof Bąk.

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman powiedziała PAP po posiedzeniu Komisji, że minister przedstawił "szereg ustaw, które muszą być znowelizowane bądź powstać na nowo, a które mają doprowadzić do tego, by system był bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny".

Dodała, że według zapowiedzi Arłukowicza maksymalnie w ciągu czterech miesięcy powstanie harmonogram prac nad tymi ustawami, w tym m.in. nad ustawą o konsultantach w ochronie zdrowia, o działalności leczniczej, o szpitalach klinicznych i o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.

Zaznaczyła, że część projektów może liczyć na poparcie Solidarności, "jeśli diabeł nie utkwi w szczegółach".

Arłukowicz w październiku 2012 r. przedstawił plany reorganizacji systemu ochrony zdrowia. Zapowiedział decentralizację NFZ polegającą na zlikwidowaniu centrali Funduszu oraz wzmocnieniu i uniezależnieniu regionów. Resort planuje też wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. - Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - zapowiadał wówczas minister zdrowia.

Resort planuje w 2013 r. przygotować ponadto projekty ustaw m.in. o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Minister zapowiadał też zmiany zasad kontraktowania z NFZ tak, aby premiować świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę. - Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń - mówił Arłukowicz pod koniec ubiegłego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum