Minister zdrowia: założenia do ustawy o decentralizacji NFZ - w ciągu kilku dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2013 20:35

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zadeklarował w środę (27 lutego) podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej, że w ciągu kilku dni do partnerów społecznych trafi projekt założeń do ustawy o decentralizacji NFZ - poinformował PAP rzecznik resortu Krzysztof Bąk.

Minister zdrowia: założenia do ustawy o decentralizacji NFZ - w ciągu kilku dni

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman powiedziała PAP po posiedzeniu Komisji, że minister przedstawił "szereg ustaw, które muszą być znowelizowane bądź powstać na nowo, a które mają doprowadzić do tego, by system był bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny".

Dodała, że według zapowiedzi Arłukowicza maksymalnie w ciągu czterech miesięcy powstanie harmonogram prac nad tymi ustawami, w tym m.in. nad ustawą o konsultantach w ochronie zdrowia, o działalności leczniczej, o szpitalach klinicznych i o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.

Zaznaczyła, że część projektów może liczyć na poparcie Solidarności, "jeśli diabeł nie utkwi w szczegółach".

Arłukowicz w październiku 2012 r. przedstawił plany reorganizacji systemu ochrony zdrowia. Zapowiedział decentralizację NFZ polegającą na zlikwidowaniu centrali Funduszu oraz wzmocnieniu i uniezależnieniu regionów. Resort planuje też wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. - Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - zapowiadał wówczas minister zdrowia.

Resort planuje w 2013 r. przygotować ponadto projekty ustaw m.in. o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Minister zapowiadał też zmiany zasad kontraktowania z NFZ tak, aby premiować świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę. - Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń - mówił Arłukowicz pod koniec ubiegłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum