Minister zdrowia: za tydzień możemy dojść do tysiąca zakażonych

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 09:22

Zakażone w Polsce są obecnie 44 osoby. Niedługo będziemy mieli prawdopodobnie 100 osób zakażonych koronawirusem, a pewnie za tydzień, może trochę dłużej, tysiąc - powiedział w czwartek (12 marca) na antenie TVN 24, w  programie "Jeden na jeden" - minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fot. Paweł Pawłowski/zelaznastudio.pl

- Ten przyrost jest taki, jak się spodziewamy i będzie coraz więcej (zakażonych - red.). Będziemy mieli prawdopodobnie niedługo 100 osób, a pewnie za tydzień, może trochę dłużej, będziemy dochodzili do takiej ilości osób zarażonych jak w innych krajach, czyli do tysiąca, może trochę mniej - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że w jego przekonaniu, największe wzrosty to jest koniec przyszłego tygodnia lub początek następnego. Wspomniał też, że ten wzrost jest przewidywalny i w miarę kontrolowany. 

Minister zdrowia podkreślił też, że resort sprawdza jak inne kraje reagowały. Wyjaśnił, że na początku, jak mamy jeden przypadek, to tych testów jest kilka, jak jest dziesięć to jest kilkadziesiąt, czy kilkaset, jak jest sto to już są duże tysiące. 

Dodał też, że obecnie Polska ma kilkadziesiąt tysięcy testów, ale liczby te zwiększają się, ponieważ testy spływają w sposób ciągły.

Szumowski zaznaczył, że dziennie możemy zrobić dwa tysiące testów. Dodał, że to jest mniej więcej tyle, ile może zrobić dziennie Wielka Brytania. Wykonanie testu trwa około osiem godzin. 

Podkreślił też, że dotychczas WHO nie zalecało szybszych testów, bo ich czułość była niska i wprowadzała chaos. W tej chwili zaczęły się pojawiać jakieś sygnały, że być może wreszcie będzie to, na co czekamy, czyli testy tak zwane szybkie, ale na razie jeszcze nie mamy potwierdzonej skuteczności. 

Więcej: tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum