Radio Zet, JW/Rynek Zdrowia | 15-09-2020 09:29

Minister zdrowia: w najbliższym czasie zaproponuję "recovery plan" dla zdrowia

Będę starał się w najbliższym czasie zaproponować "recovery plan", który traktuje nie tylko o zwiększeniu dostępności (do świadczeń - red.), ale też o odbudowie zdrowia. Jesteśmy na etapie pracy, mam nadzieję, ze główne, konkretne założenia pokażę pod koniec września - zapowiedział we wtorek (15 września) na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na zdj. Adam Niedzielski, minister zdrowia FOT. PTWP

Adam Niedzielski był gościem Beaty Lubeckiej tuż po godz. 8 rano. 

- Bycie w izolacji przez pół roku spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych. Nie jest tajemnicą, ze profilaktyka i inne regularne badania, które prowadziliśmy przed pandemią, zostały zaniedbane - przyznał w rozmowie minister zdrowia, zapowiadając jednocześnie wdrożenie działań pod nazwą "recovery plan".

Zapytany, na czym konkretnie taki plan miałby polegać, minister zdrowia podał trzy najistotniejsze zakresy. 

- Pierwszy to powrót do profilaktyki. W planie politycznym PiS był wyraźnie zapisany program badań profilaktycznych dla 40-latków. Teraz go zmodyfikujemy - mówił. 

- Druga rzecz - zastanawiamy się nad zniesieniem limitów w wybranych zakresach w specjalistyce - po to, żeby zachęcić pacjentów, lekarzy, przychodnie do zwiększenia skali wizyt - zapowiedział Niedzielski. 

- Trzeci element - na poziomie szpitalnictwa - zajęcie się priorytetami - onkologią i kardiologią. Będziemy chcieli, aby krajowa sieć onkologiczna, która cały czas ma status pilotażu, stała się rozwiązaniem standardowym, powszechnym - powiedział szef resortu zdrowia.