Minister zdrowia: w czerwcu projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP21 maja 2021 13:30

W czerwcu przedstawię rządowi projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia - poinformował w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: w czerwcu projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia
- Chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady - zapewniał minister zdrowia. Fot. pisorgpl/Twitter
  • W Chełmie odbywa się debata dotycząca założeń Polskiego Ładu, które dotyczą ochrony zdrowia, m.in. dojścia do 2027 r. do 7 proc. PKB na zdrowie
  • Nie poprzestaniemy na tym, by podnieść nakłady na zdrowie 7 proc. PKB - zapowiada Adam Niedzielski
  • Za tymi 200 miliardami, (...) które chcemy osiągnąć do 2027 roku, musi iść i będzie szła jakość - zapewnia szef MZ

Niedzielski podkreślał w piątek (21 maja) w Chełmie, że "zawsze dojdzie się do momentu, w którym nakłady nie są już jedynym, najważniejszym priorytetem i to ich racjonalne wydatkowanie, to właśnie postawienie tego głównego kryterium wydatkowego, ma fundamentalne znaczenie".

- Tym kryterium jest pacjent - podkreślił.

- Dlatego my nie poprzestaniemy na tym, by podnieść nakłady na zdrowie 7 proc. PKB, chociaż ten próg nakładów to jest niewątpliwie rzecz spektakularna i rzecz bez precedensu w historii Polski, żeby taki poziom nakładów i wydatków na system opieki zdrowotnej osiągnąć - powiedział Niedzielskiego.

Więcej niż olbrzymie nakłady

Jak wskazał, uporządkowanie spraw finansowych, spraw stabilnej ścieżki wzrostu nakładów, spraw stabilnej ścieżki wynagrodzeń będzie etapem, który pozwoli zająć się efektywnym wydatkowaniem pieniędzy.

- Bo my chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady. My chcemy dać pacjentowi jakość i bezpieczeństwo, które mają być dwoma kluczowymi hasłami przyświecającymi reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - powiedział.

- Za tymi 200 miliardami, bo taki jest przelicznik 7 proc. PKB w perspektywie nadchodzących lat, które chcemy osiągnąć do 2027 roku, musi iść i będzie szła jakość. Jakość, którą będzie odczuwał każdy Polak, każdy pacjent, każdy, kto będzie korzystał z publicznego systemu opieki zdrowotnej - podkreślał.

Ustawa o jakości i bezpieczeństwo pacjenta - w pierwszej kolejności

- My chcemy tę jakość dawać, ale chcemy też tej jakości przede wszystkim wymagać, dlatego projektami flagowymi, oprócz tematów dotyczących finansowania, są m.in. ustawa o jakości i bezpieczeństwo pacjenta. To jest ustawa, którą w pierwszej kolejności będę chciał w czerwcu przedstawić rządowi i oczywiście parlamentowi - dodał.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że jest to ustawa, która podkreśla, jak ważnym zagadnieniem jest jakość leczenia.

- Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jakość kliniczną, którą będziemy mierzyć dokładnie we wszystkich jednostkach, tu chodzi również o kwestie obsługi pacjenta, o relacje między pacjentem a lekarzem, pielęgniarką i osobami, które pacjentowi pomagają - mówił.

Prawa pacjenta wg Niedzielskiego

- Pacjent ma prawo być poinformowany, pacjent ma prawo być z szacunkiem traktowany, pacjent ma prawo znać kolejne kroki swojego leczenia - wyliczał Niedzielski.

- To będą zagadnienia - z mojego punktu widzenia - tak samo ważne jak parametry kliniczne, które są stosowane w leczeniu - dodał.

- Żeby to osiągnąć przygotowana zostanie ustawa o jakości, ale również dokonany restrukturyzacji szpitalnictwa, które ma polegać na dostosowaniu sieci szpitali do lokalnych potrzeb pacjentów - wskazał i wymienił, że będą budowane centra zabiegowe, gdzie jest dobra infrastruktura i dobry zespół, ale też, żeby na poziomie każdego powiatu była dostępna służba zdrowia, który zapewnia diagnostykę, leczenie ambulatoryjne stosunkowo blisko pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum