Minister zdrowia w Lublinie: tu leczone są bardzo ciężkie przypadki chorych, którzy mają problemy ze wzrokiem

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia12 kwietnia 2022 14:47

Blisko 100 studentów z Ukrainy, w tym 80 Polaków, będzie kontynuować naukę na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Z kolei Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny gotów jest nieść pomoc w zakresie świadczeń chirurgów plastycznych, szczękowych i specjalistów leczenia urazów narządu wzroku.

Minister zdrowia w Lublinie: tu leczone są bardzo ciężkie przypadki chorych, którzy mają problemy ze wzrokiem
Adam Niedzielski podczas konferencji w Lublinie. Fot. Ministerstwo Zdrowia
  • - Bardzo duże wrażenie robi to, na jaką skalę Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaangażował się w opiekę nad uchodźcami z Ukrainy - powiedział podczas wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zaznaczył, że pomoc jest świadczona w co najmniej kilku wymiarach
  • Poinformował, że pomoc medyczna ma miejsce w szpitalach, które podlegają Uniwersytetowi, ale także w domach, które przyjmują uchodźców

2 tys. ukraińskich pacjentów w polskich szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Lublinie leczone są bardzo ciężkie przypadki chorych, którzy mają problem ze wzrokiem. - Uczelnia pomaga również na inne sposoby: pracownicy uczelni przyjęli 60 rodzin ukraińskich i bezpośrednio, w geście serca, tak, jak Polacy w całej Polsce przyjmują do domów uchodźców z Ukrainy, tak samo pracownicy Uniwersytetu Medycznego - przyznał Niedzielski.

Dodał, że Uniwersytet Medyczny organizuje również pomoc rzeczową dla partnerskich szpitali i uniwersytetów medycznych, kontaktując się z jednostkami m.in. w Iwano-Frankowsku. - Ta pomoc jest w zasadzie świadczona bezpośrednio, ale bardzo ważnym wymiarem pomocy jest również to, że Uniwersytet zaopiekował się blisko setką studentów z Ukrainy - powiedział Niedzielski, uściślając, że chodzi o studentów medycyny, przede wszystkim 80 Polaków, którzy studiowali na Ukrainie. W ocenie Niedzielskiego pomoc pozwalająca na kontynuację nauki ma ogromne znaczenie.

Niedzielski zaznaczył, że w skali kraju "cały czas jest mniej więcej około 2 tys. hospitalizacji uchodźców z Ukrainy, z czego połowę stanowią dzieci", a hospitalizacje zwykle wiążą się z trudami podróży. - Zbudowaliśmy mechanizmy transferowania tych pacjentów i to się odbywa m.in. w drodze mechanizmu unijnego: przetransportowaliśmy tym mechanizmem już 39 osób do różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej - poinformował minister zdrowia.

Poinformował również o drugim mechanizmie "w przypadku szpitali uniwersyteckich ze względu na bezpośrednie znajomości lekarzy, współpracę z innymi partnerskimi szpitalami na zachodzie Europy". W ramach tego mechanizmu w poniedziałek 11 kwietnia "dzięki pracy pełnomocnika powołanego przy ministrze zdrowia pani Katarzyny Drążek-Laskowskiej zostało przetransportowanych z Rzeszowa samolotem dziesięcioro dzieci do Niemiec". - Tam będą zaopatrywane pod kątem ran, bo te dzieci są ranne - dodał i nadmienił, że resort stara się zaopatrywać również pacjentów przewlekle chorych.

100 studentów z Ukrainy przyjętych na uniwersytet medyczny

Rektor UM w Lublinie prof. Wojciech Załuska poinformował, że podległa mu jednostka robi, co może, by pomóc uchodźcom: organizuje zbiórki, w tym produktów potrzebnych na co dzień, ale również o przeznaczeniu medycznym, jak opaski zaciskające. Dodał, że na uniwersytet zostali przyjęci praktycznie wszyscy studenci, jednak zobowiązani są zdać "egzamin wyrównawczy".

- Ta liczba w granicach 100 osób nie jest mała - przyznał rektor. - Jako instytucja, która odpowiada również za leczenie pacjentów, ze wszech miar pomagamy, biorąc pod uwagę m.in. uwarunkowania prawne, które się pojawiły od momentu uzyskania PESEL-u, możliwości finansowania procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia - dodał.

- Mamy bardzo dużą aktywność, głównie jeśli chodzi o oddziały ginekologiczne, położnicze, liczbę porodów pań z Ukrainy. W naszych jednostkach dochodzi do tego neonatologia, czyli zaopatrzenie trudnych noworodków, obszar hematologii onkologicznej (...) - wymieniał.

- Sformułowaliśmy szczególną grupę urazową, w skład której wchodzi - poza wiodącą okulistyką - nasza jednostka chirurgii plastycznej i klinika chirurgii szczękowo-twarzowej żeby zaopatrywać tych bardzo uszkodzonych [pacjentów], a głównie dzieci - mówił rektor Załuska.

Chirurdzy gotowi udzielać pomocy

Prof. Robert Rejdak, specjalista w dziedzinie okulistyki poinformował, że obsługiwany w jednostce system rozwijany w oparciu o techniki telemedycyny i cyfryzacji zainicjował ponad dwa lata temu prace, które zostały wdrożone w pandemii - w tym program "Dobrze widzieć". - Jesteśmy w tej chwili w stanie kontaktować się z kolegami z Ukrainy na tej drodze, te kontakty są już wieloletnie, ponieważ w Lublinie też szkoliliśmy chirurgów oka z Ukrainy, mamy europejską szkołę, która ruszyła niedawno dzięki wsparciu pana rektora - mówił profesor. - To są żywe, naturalne kontakty, które nabrały jeszcze innego wymiaru i znaczenia w tym okresie próby, w okresie tej katastrofy i wojny - dodał.

- Dzięki temu mogliśmy bardzo sprawnie przejść do konsultacji online na drodze cyfrowej (...), zdjęć, które nam pokazywały obrażenia u dzieci, ale również dorosłych - bo mamy też dorosłych pacjentów. Możemy ich kwalifikować jeszcze na terenie Ukrainy - mówił prof. Rejdak.

- Wspomniany zespół chirurgów plastycznych, chirurgów szczękowych, okulistów w tej chwili jest gotowy, by udzielać szybko pomocy takim pacjentom - poinformował prof. Rejdak. - Mamy za sobą już kilka operacji u dzieci - mogę westchnąć z ulgą, że udanych, że mogliśmy tym pacjentom pomóc - zaznaczył.

- Staramy się o rozwijanie sprzętu, to są możliwości na światowym poziomie, dlatego, że od kilku lat mamy ponadregionalne centrum leczenia urazów narządu wzroku. Los napisał taki scenariusz, że mogliśmy niejako od razu zacząć działać, pomagać pacjentom, również konsultując przypadki wysyłane przez kolegów z Ukrainy - podsumował profesor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum