×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia w Kanadzie: musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 marca 2023 06:19Aktualizacja: 20 marca 2023 06:25

Wśród tematów spotkań ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Kanadzie znalazła się pomoc medyczna dla Ukrainy oraz możliwa współpraca w dziedzinie publicznej służby zdrowia.

Minister zdrowia w Kanadzie: musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Mateusz Marek
 • Tematami poruszanymi przez Ministerstwo Zdrowia z kanadyjską Polonią jest m.in. wspólna pomoc medyczna dla Ukrainy
 • Minister Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że zasady pomocy medycznej udzielanej ukraińskim obywatelom zmieniły się ze względu na działania rosyjskie
 • - Przywieźć pacjentów, a nie wysyłać personel - podkreślił szef polskiego MZ, odpowiadając na pytania przedstawicieli Polonii

Pomoc medyczna dla Ukrainy

- Musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu - powiedział polski minister zdrowia podczas spotkania online z kanadyjską Polonią w niedzielę. Zwrócił uwagę, że zasady pomocy medycznej udzielanej ukraińskim cywilom i wojskowym musiały się zmienić z tego względu, że Rosjanie zadali na początku wojny olbrzymie straty ukraińskiemu pogotowiu medycznemu, niszcząc m.in. śmigłowce.

- Przywieźć pacjentów, a nie wysyłać personel - podkreślił Niedzielski, odpowiadając na pytania przedstawicieli Polonii. Model pomocy medycznej dla Ukrainy zakłada obecnie, że za ewakuację z pola bitwy odpowiada wojsko i dopiero po znalezieniu się na bezpiecznym terenie pacjentów przejmują służby medyczne. Stąd np. wykorzystanie pociągów medycznych, z których każdy przywozi do Polski kilkudziesięciu pacjentów, często z osobami towarzyszącymi. Niedzielski zwrócił też uwagę na współpracę krajów europejskich w sprawie pomocy szpitalnej dla przybywających do Polski pacjentów z Ukrainy i możliwość przewożenia pacjentów do szpitali w innych krajach UE.

Dwa tygodnie temu rząd Kanady poinformował, że wojskowi ratownicy medyczni będą w Polsce uczyć ukraińskich żołnierzy zasad pomocy na polu walki. Chodzi o przekazanie umiejętności niezbędnych do skutecznego ratowania życia w sytuacji pola walki. Każda seria szkoleń ma trwać około miesiąca. Wcześniej do Polski pojechali także kanadyjscy medyczni wolontariusze, łącznie ponad sto osób, którzy pomagali w trzech punktach ukraińskim uchodźcom. Od jesieni ub.r. wykonują w szpitalu w Czeladzi także m.in. operacje plastyczne i rekonstrukcyjne dla pacjentów z Ukrainy.

M.in. właśnie o możliwej dalszej współpracy Polski z Kanadą na rzecz pomocy Ukrainie Niedzielski będzie rozmawiał w poniedziałek z ministrem zdrowia Kanady Jean-Yves Duclos. Rozmowy będą też dotyczyć współpracy publicznej służby zdrowia i wymiany doświadczeń, np. w kwestii usług telefonicznych i zdalnych. Niedzielski jest w Kanadzie z grupą szefów agencji działających w obszarze służby zdrowia, a polsko-kanadyjskie rozmowy będą dotyczyć też zachęt do bezpośredniej współpracy szpitali i ośrodków badawczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze