Szczepienia dzieci w szkołach ruszą od 3. tygodnia września. To przesądzone

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia28 sierpnia 2021 07:11

Szczepienia dzieci w szkołach rozpoczną się już w trzecim tygodniu września - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W każdym przypadku kwalifikował będzie do nich lekarz

Szczepienia dzieci w szkołach ruszą w trzecim tygodniu września. Fot. Shutterstock
  • Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołach mają ruszyć już od 3. tygodnia września - poinformował podczas piątkowej (27 sierpnia) konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Każdorazowo do szczepienia ma kwalifikować lekarz. Lekarz będzie obecny również podczas samego szczepienia dzieci
  • Obecnie w temacie szczepień prowadzone są webinaria dla nauczycieli, odbędą się również akcje informacyjne i specjalne zajęcia dla dzieci
  • Nauka będzie odbywała się w trybie stacjonarnym

Szczepienia dzieci. Niedzielski: daj sobie szansę, zapoznaj się z badaniami

Podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19 w szkołach. Niechętnych szczepieniom odesłał do listu, który został skierowany do wszystkich szkół, kuratoriów, dyrektorów i rodziców, będącego podsumowaniem lub - jak zaznaczył - "nawet pewnego rodzaju kompendium informacji na temat szczepień, ich skuteczności i wiarygodności".

- Chciałbym, żeby wszyscy, podejmując decyzję i decydując też o swoim nastawieniu do szczepień, dali sobie szansę i zapoznali się z tymi argumentami, które są przedstawione jako wyniki badań - obiektywnych, prowadzonych zgodnie z metodologią, a nie dawali się wystawić na na pewnego rodzaju manipulacje związane z niesprawdzonymi teoriami, plotkami czy szumami informacyjnymi, których niestety jest bardzo dużo w internecie czy w mediach społecznościowych - zaznaczył minister.

Szczepienia w szkołach - bezpieczne i pod okiem lekarza

Minister mówił także, jak w praktyce będą wyglądały szczepienia w szkołach przeciw COVID-19.

- Zdecydowaliśmy, że standardem przy szczepieniu dzieci będzie obecność lekarza - poinformował Niedzielski. - Każde z dzieci będzie kwalifikowane przez lekarza - dodał i zaznaczył, że "w przypadku dzieci, ze względu na konieczność zwiększonego bezpieczeństwa, będzie obecny lekarz", choć kwalifikacji w systemie powszechnym może dokonać także pielęgniarka.

Minister poinformował także o samym sposobie organizacji akcji szczepień w szkołach. Obecnie do szkół kolportowane są materiały edukacyjne, a w pierwszym tygodniu odbędą się specjalne zajęcia dla dzieci. Zgodnie z informacjami Niedzielskiego również obecnie prowadzone są webinaria i inne zajęcia dedykowane nauczycielom. Szczepienia będą odbywały się w specjalnym punkcie na terenie szkoły lub innym, wybranym przez dyrekcję. W międzyczasie dyrektorzy i nauczyciele będą zbierali deklaracje od rodziców dotyczące zgody na szczepienie dzieci.

Placówki oświaty będą ponadto zabezpieczone na powrót dzieci do nauki stacjonarnej. Minister zapewnił, że wszystkie szkoły zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt do mierzenia temperatury, płyny dezynfekcyjne i maseczki. - Jesteśmy przygotowani również pod kątem nowych wytycznych epidemicznych, jak zajęcia powinny być prowadzone. Decyzja ta już jest podjęta, więc pierwszego września rozpoczniemy w tradycyjny sposób - poinformował Niedzielski.

Szczepienia od ponad stu lat chronią cywilizację i eliminują choroby

- Szczepienia od ponad stu lat czy jeszcze dawniej są sprawdzonym elementem profilaktyki - mówił minister Niedzielski. - Uchroniły nas jako cywilizację od różnych chorób, pozwoliły nam przetrwać i nawet wyeliminować niektóre choroby, które tak potężnie uderzały na przestrzeni wieków w społeczeństwa nie tylko Europy, ale całego świata - przypomniał szef resortu zdrowia.

Minister zapewnił, że "szczepienia, z którymi mamy teraz do czynienia, są tak samo sprawdzone, jak wszystkie inne leki i szczepienia". - Wszystkie badania były prowadzone w tym samym reżimie przez wszystkie fazy kliniczne, a następnie były weryfikowane przez Europejską Agencję do spraw Leków - uspokoił słuchaczy.

- Widzimy, że szczepienia działają, bo my już nie jesteśmy na etapie stycznia tego roku, kiedy musieliśmy tym badaniom w stu procentach zawierzać; my widzimy, że one skutecznie chronią szczególnie przed ciężkim przebiegiem. Fakty mówią same za siebie - podsumował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum