Minister zdrowia starł się z lekarzem rodzinnym. Poszło o zmiany w przychodniach

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 09:53

Minister zdrowia Adam Niedzielski wytknął Jackowi Krajewskiemu, prezesowi Porozumienia Zielonogórskiego wycofanie się PZ z prac zespołu ds. reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To odpowiedź ministra na uwagę Krajewskiego, że "doradcy ministerialni wymyślili kolejny sposób na utrudnianie dostępu do świadczeń".

Minister zdrowia starł się z lekarzem rodzinnym. Poszło o zmiany w przychodniach
Szef Porozumienia Zielonogorskiego Jacek Krajewski. Fot. PTWP
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski krytycznie odpowiedział na TT na uwagę, skierowaną do niego przez Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego
  • Krajewski pisze w mediach społecznościowych, że ze zdumieniem czyta stanowisko Rady ds. COVID-19, które dotyczy reformy podstawowej opieki zdrowotnej
  • Ma pretensje, że nikt nie zapytał o zdanie Porozumienia Zielonogórskiego
  • Niedzielski odpowiadając Krajewskiemu nie odniósł się do tej uwagi
  • Wypomniał za to Krajewskiemu opuszczenie w lutym przez przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego ministerialnego zespołu, który pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej

Krajewski zaskoczony stanowiskiem Rady ds. COVID-19

W mediach społecznościowych Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, największego związku zrzeszającego lekarzy rodzinnych, zwrócił  się bezpośrednio do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z uwagą, iż jest zaskoczony stanowiskiem Rady ds. COVID-19.

Rada w stanowisku z 22 czerwca przedstawiła rekomendacje dotyczące "poprawy funkcjonowania Podstawowej Opieki Medycznej".

Rada w stanowisku rekomenduje m.in. by organizacja i prowadzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wróciły do POZ, proponuje ograniczenie teleporad. Rada proponuje te też, by funkcję koordynatora diagnostyki i leczenia specjalistycznego pacjenta pełnił regionalny oddział wewnętrzny.

Jacek Krajewski na TT opublikował wpis, w którym pisze, że z niedowierzaniem czyta stanowisko Rady ds. COVID-19.

Niedzielski odpowiada: porzuciliście zespół ds. reformy w POZ

- Doradcy ministerialni wymyślili kolejny sposób na utrudnienie dostępu do świadczeń. Panie ministrze, jesteśmy ekspertami w zakresie opieki ambulatoryjnej mamy dobre rozwiązania i jesteśmy gotowi o nich rozmawiać - alarmuje, zwracając się bezpośrednio do ministra Adama Niedzielskiego.

Szef resortu zdrowia w odpowiedzi nie odniósł się bezpośrednio do uwagi prezesa Krajewskiego. Wypomniał mu natomiast opuszczenie w lutym przez przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego ministerialnego zespołu, który pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej.

- Panie Doktorze, porzucenie przez ekspertów Porozumienia Zielonogorskiego zespołu, który opracował pod przewodnictwem prof @aga_mastalerz
reformę POZ, świadczy o czymś innym niż o gotowości do rozmów - odpowiedział Niedzielski na Twitterze.

Dodał też kolejną uwagę: - Poza tym proszę nie odbierać prawa do opinii przedstawicielom innych środowisk.

Szef PZ: nasza rola była fasadowa

Jacek Krajewski podjął dyskusję z ministrem Niedzielskim. W odpowiedzi przypomniał krótko powód, dla którego Porozumienie Zielonogórskie wycofało się z prac zespołu. Jak przekonuje rola zespołu "była wyłącznie fasadowa".

- Panie Ministrze zrezygnowaliśmy z udziału w pracach Zespołu ds. zmian w POZ, bo jego rola była wyłącznie fasadowa. Jednocześnie, z pominięciem zespołu, wdrażane były rozporządzenia dotyczące POZ. To przeważyło. Chętnie usiądziemy do rzeczowych rozmów - napisał Krajewski na Twitterze, odpowiadając ministrowi. 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum