Minister zdrowia: środki, które trafią do funduszu zapasowego NFZ nie będą ''znaczone''

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2019 17:00

Środki, które zwiększą fundusz zapasowy NFZ nie będą "znaczone”, zostaną wydatkowane zgodnie z potrzebami - powiedział w piątek (13 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jaka ostatecznie będzie to kwota, dowiemy się na koniec roku - wskazał.

Minister zdrowia: środki, które trafią do funduszu zapasowego NFZ nie będą ''znaczone''
Minister zdrowa Łukasz Szumowski. Fot. PTWP

W czwartkowych głosowaniach w Sejmie za przyjęciem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 głosowało 298 posłów, przeciw był jeden, a od głosu wstrzymało się 133. Regulacja była projektem rządowym, trafiła pod obrady w trybie pilnym.

Nowela zakłada m.in. przekazanie z budżetu centralnego dodatkowych środków dla Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości 2 mld zł z przeznaczeniem na zwiększenie funduszu zapasowego.

- Ustawa okołobudżetowa pozwala na zwiększenie finansowania do 2 mld zł, które będą przeznaczone na zwiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia. To oznacza, że te środki mogą być przeznaczone zgodnie z potrzebami Funduszu. Pozwolą zwiększyć liczbę i finansowanie świadczeń - powiedział minister, pytany na co zostaną wydatkowane pieniądze.

- Będą do wykorzystania tam, gdzie jest taka potrzeba. Nie są to pieniądze, które są w jakikolwiek sposób ''oznaczone'' na jedną czy drugą chorobę. (…) W poprzednich latach było to np. zapłacenie nadwykonań. NFZ ma pewną elastyczność w działaniu - dodał.

Podał, że to, jaka ostatecznie będzie wysokość środków będzie wiadomo na koniec roku.

- Wtedy będziemy znali konkretną sumę i wtedy będzie zmiana planu finansowego Funduszu - wyjaśnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum