×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia: rozdysponowano kolejną partię środków ochronnych i leku Arechin

Autor: jjx/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 19 marca 2020 13:03Zaktualizowano: 19 marca 2020 13:09

Jak poinformował na konferencji prasowej w czwartek (19 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski do tej pory wykonano w Polsce ponad 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Podkreślał, że czynności sprawdzające dotyczące osób przebywających w kwarantannie (skontrolowano ponad 32 tys. osób), przebiegają bardzo sprawnie, za co dziękował funkcjonariuszom policji i służbom sanitarnym.

Minister zdrowia: rozdysponowano kolejną partię środków ochronnych  i leku Arechin
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak mówił minister zdrowia, ponad 99 proc. osób przebywa dzień po dniu, zgodnie z zaleceniami, w miejscu kwarantanny. - Tak duża liczba – 32 tys. osób zdyscyplinowanych oznacza, że Polacy respektują warunki kwarantanny - podkreślał minister.

Jak informował w czwartek (19 marca) zostały do wojewodów wystosowane dyspozycje dotyczące zaopatrzenia ratowników w kolejny osobisty sprzęt ochronny - 13,4 tys. masek i 6 tys. kombinezonów. Dla diagnostów, którzy są często na pierwszej linii, przekazanych zostanie 4 tys. kombinezonów, 6,5 tys. masek oraz 25 tys. rękawic.

- Do wszystkich szpitali jednoimiennych dotarły już po tysiąc sztuk kombinezonów, tysiąc sztuk masek i odpowiednia ilość gogli. Tych ostatnich jest zawsze mniej, bo można je sterylizować  - mówił Szumowski.

- Jednocześnie wiemy, że mamy w Polsce substancję, która może wspomagać leczenie, takie są pierwsze dane - choć nie wykonano w pełnym zakresie jej badań klinicznych. Lek Arechin, który ją zawiera, został dopuszczony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i dzisiaj rozdysponowaliśmy 6,5 tys. jego opakowań do jednoimiennych szpitali zakaźnych, żeby personel wykorzystał potencjał tego leku zgodnie ze swoją wiedzą - dodał minister.

Jak mówił, resort cały czas podejmuje działania w zakresie uzupełnienia rezerw, które mogą być rozdysponowane do szpitali i oddziałów zakaźnych, a także SOR-ów. Podkreślał także, że testowaniu osób bezobjawowych mija się z celem, bo miarodajny wynik testu można uzyskać dopiero po 7 dniach.

- Stąd instrukcja dla krytycznych zawodów, jakimi są te medyczne, aby przeprowadzać testy dopiero właśnie po 7 dniach od bezpośredniego kontaktu. Stąd także kwarantanna, decyzją służb sanitarnych może zostać skrócona po 7 dniach - z ujemnym wynikiem testu, tak jak to było stosowane już wielokrotnie. Zasada jest taka - jeśli był bezpośredni kontakt, testy służbom medycznym wykonujemy w pierwszej kolejności, bo wiemy, że bez tych służb nie będziemy mieli systemu, który będzie mógł nas chronić i leczyć - podkreślał minister Szumowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum