Minister zdrowia przedstawił jesienną strategię leczenia pacjentów z COVID-19. Jakie zmiany w szpitalnictwie?

Autor: PAP, pwx/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 14:42

Podczas konferencji prasowej w czwartek (3 września) minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił założenia nowej strategii walki z koronawirusem. Jak wyjaśnił, strategia składa się z czterech obszarów. Modyfikowane będzie m.in. lecznictwo stacjonarne dla chorych na COVID-19.

Minister zdrowia przedstawił jesienną strategię leczenia pacjentów z COVID-19. Jakie zmiany w szpitalnictwie?
Fot. MZ/TT

- W pierwszym etapie walki z pandemią powołując chociażby sieć szpitali jednoimiennych wiedzieliśmy, że procent ich wykorzystywania w pierwszych dniach czy miesiącach był bardzo niski. W tej chwili możemy powiedzieć, że wiedząc więcej, mając świadomość, z jaką skalą ryzyka mamy do czynienia, te nasze decyzje mogą być bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia - powiedział szef MZ.

Poinformował, że w ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa.

- Ten najbardziej podstawowy poziom to będą w szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalne izolatki, zdefiniowany będzie do tego specjalny produkt finansowany przez NFZ. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie, tam, gdzie pacjent będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem - przekazał minister Niedzielski.

Jak doprecyzował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, do szpitali II poziomu zostaną przypisane najważniejsze szpitale z oddziałami zakaźnymi i internistyczno-zakaźnymi. Powstanie ich 87. - W nich będziemy leczyć pacjentów, którzy wymagają opieki typowo internistycznej, lekarza chorób zakaźnych, ale także wymagają pomocy OIOM-owej, czyli ewentualnie podłączenia do respiratora - mówił Kraska. Dodał, że miejsc w tych szpitalach będzie ponad 4 tysiące.

Natomiast szpitalami III poziomu staną się szpitale, do których będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. - Takich miejsc w tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące - podał Kraska.

W tych szpitalach będą m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć - we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu.

Jak dodał wiceminister Kraska, to że te szpitale będą leczyły pacjentów covidowych nie wyklucza przyjmowania tam także pacjentów niecovidowych, wymagających terapii w innych chorobach.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum