Minister zdrowia: problemy z kadrami i brakiem leków? To wina naszych poprzedników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 19:44

Po tak wielu latach zaniedbań i zapaści nie odbudujemy służby zdrowia w ciągu jednej kadencji - powiedział w poniedziałek (22 lipca) na antenie TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: problemy z kadrami i brakiem leków? To wina naszych poprzedników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister odniósł się do problemów służby zdrowia, które jego zdaniem narosły podczas rządów Platformy Obywatelskiej. - Czekaliśmy na dobre rozwiązania, ale one się nie pojawiały - powiedział.

Zdaniem ministra zbyt mało pieniędzy było przeznaczanych na ochronę zdrowia. Tematem przez wiele lat zaniedbywanym były kadry w ochronie zdrowie. - Mieliśmy emigrację lekarzy, pielęgniarek. Pielęgniarki "nie wchodziły do zawodu", co trzecia odchodziła do innego sektora gospodarki. W 2018 roku po raz pierwszy sto proc. pielęgniarek odebrało prawo wykonywania zawodu. Jest 20 tys. pielęgniarek więcej - powiedział. - Jest szansa, żeby lekarzy i pielęgniarki "przytrzymać" w zawodzie - dodał.

Wskazał, że kwota minimalna w ochronie zdrowia została podwyższona z 3 tys. 900 zł do 4 tys. 200 zł brutto. - Żeby nie tylko pielęgniarki, ale i diagności i fizjoterapeuci i personel pomocniczy miał realną korzyść ze wzrostu nakładów - powiedział.

Szumowski odniósł się również do problemu braku niektórych leków w aptekach. Przypomniał o otwartej niedawno infolinii dla pacjentów, gdzie można uzyskać aktualne informacje o dostępności leków. - Wiemy, że z pewnymi drobnymi rzeczami mogą być problemy, ale większość opakowań trafiła (do aptek - PAP). Nie powinno być już np. problemu z lekami dla chorych na tarczycę - powiedział minister. Problemy z brakiem leków mogą, jego zdaniem, wynikać również z tego, że ludzie kupują leki na zapas, a także z tego, że za czasów rządów PO pozwolono na wywóz leków za granicę. - Oni pozwolili na zbudowanie całych mafii lekowych, z którymi teraz zaczynamy walczyć - powiedział.

Minister zapewnił także, że jest pomoc dla chorych na chorobę genetyczną - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. - Na pewno wszystkie opatrunki chorzy dostaną za darmo: bandaże, gaziki. Ja bym chciał, żeby również specjalne odżywki dla pacjentów były za darmo - powiedział. To odciążenie dla rodzin, które na leczenie chorych z tą choroba wydają kilka tysięcy złotych miesięcznie - dodał.

Monika Witkowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze