Minister zdrowia: priorytetem skrócenie kolejek; dodatkowe 1,5 mld zł na leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 11:10

Naszym priorytetem w najbliższym czasie jest skrócenie kolejek i poprawa dostępu do specjalistów - powiedział w środę (13 czerwca) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na leczenie przekazanych ma zostać dodatkowe 1,5 mld zł.

Szefowie MZ i NFZ poinformowali o planach przekazania dodatkowych środków - 1,5 mld zł - m.in. na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Fot. Paweł Pawłowski

Szef MZ wspólnie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Jacyną poinformowali - na briefingu poprzedzającym pierwszą konferencję organizowaną w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia" - o planach przekazania dodatkowych środków - 1,5 mld zł - m.in. na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz na rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Minister zdrowia podkreślał też, że jeżeli chcemy poprawić czas życia, długość życia Polaków, zmniejszyć umieralność, chorobowość, poprawić długość życia w zdrowiu Polaków, to nie wystarczy dobrze ich leczyć.

- Dlatego, że jak wiemy z wielu badań, działania medyczne to jest tylko 30 proc. poprawy długości życia obywateli. Prawie 70 proc. to są działania prozdrowotne, profilaktyka - mówił Szumowski.

Zwrócił uwagę, że to pacjent powinien być głównym uczestnikiem debaty o zdrowiu, "głównym uczestnikiem inicjującym zmiany w zdrowiu, głównym uczestnikiem kształtującym system".

- To pacjent jest odpowiedzialny, to znaczy my wszyscy jako pacjenci, za stan zdrowia - podkreślił minister.

- Jeżeli nie przekonamy siebie nawzajem do tego, żeby dbać o swoje zdrowie, to nie osiągniemy tych wskaźników, o których mówimy, czyli wydłużenia życia w dobrym stanie, w dobrej jakości - dodał Szumowski.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum