Minister zdrowia po spotkaniu z rezydentami: myślę, że to były dobre rozmowy

Autor: PAP, TVN24, RZ/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2018 22:12

Negocjacje trwają, pojawiło się światełko w tunelu, mam nadzieję, że kolejne spotkania będą owocowały postępem rozmów - powiedział w piątek (19 stycznia) minister zdrowia Łukasz Szumowski po rozmowach z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: - Mam nadzieję, że kolejne spotkania będą owocowały postępem rozmów. Fot. PTWP

Jak podaje TVN24, szef resortu dodał, że poruszono na spotkaniu "wszystkie punkty, o które postulowali rezydenci".

- Myślę, że to były dobre rozmowy. Nie będziemy komunikowali żadnych szczegółów. Negocjacje trwają, umawiamy się na kolejne spotkanie - powiedział minister, i dodał, że termin zostanie ustalony na spotkaniu roboczym.

Rezydenci napisali na Twitterze:

"Z satysfakcją informujemy że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania".

Piątkowe spotkanie w Centrum "Dialog" trwało prawie pięć godzin.

Z informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że na spotkaniu z rezydentami minister zdrowia Łukasz Szumowski pojawił się wraz z wiceministrami: Józefą Szczurek-Żelazko i Januszem Cieszyńskim. Minister potkał się z przedstawicielami środowiska lekarskiego z Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na spotkaniu omówione zostały wszystkie postulaty zgłaszane przez PR OZZL dotyczące wzrostu nakładów na system ochrony zdrowia, warunków płacy i pracy lekarzy, odbiurokratyzowania ochrony zdrowia oraz skrócenia kolejek - podało MZ.

- Dzisiejsze rozmowy napawają mnie optymizmem. Negocjacje wciąż trwają, na razie nie ujawniamy szczegółów, ale to, co na pewno mogę powiedzieć, to że spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze. Obydwie strony wyraziły chęć kontynuowania rozmów, a termin kolejnego spotkania podamy już w poniedziałek - powiedział minister Łukasz Szumowski, cytowany na stronie internetowej resortu.

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum