Minister zdrowia: pilotaż trombektomii będzie od lipca poszerzony o 10 ośrodków

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 12:22

Pilotażowy program trombektomii mechanicznej w leczeniu ostrej fazy udaru niedokrwiennego zostanie poszerzony o kolejne dziesięć placówek - poinformował na konferencji prasowej we wtorek (7 maja) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wprowadzony w styczniu br. program obejmuje na razie tylko 7 ośrodków w kraju. Od lipca stosowanie tej metody będzie więc refundowane w siedemnastu lecznicach.

Minister zdrowia: pilotaż trombektomii będzie od lipca poszerzony o 10 ośrodków
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski; FOT. Arch. RZ

Od 1 lipca do pilotażu dołączą ośrodki w dziesięciu miastach: Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Białymstoku, Łodzi, Opolu, Olsztynie i Kielcach. Wykaz dodatkowych placówek, które zostaną od lipca objęte pilotażem - załączamy do pobrania obok.

- Celem pilotażu trombektomii jest wypracowanie optymalnego modelu organizacji leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. To procedura znana w Polsce i z powodzeniem wykonywana, ale nie była zapewniana przez 24 godziny na dobę przez cały rok - podkreślił podczas konferencji Łukasz Szumowski.

Poseł Tomasz Latos (PiS) zaznaczył, że "pilotaż powinien zostać dobrze przyjęty przez wszystkie środowiska polityczne". - Ta metoda, rozszerzona na całą Polskę, zapewni pomoc w krótkim czasie pacjentom, którzy wymagają zastosowania trombektomii mechanicznej - powiedział Latos.

Przypomnijmy, że neurolodzy od kilku miesięcy wskazywali na konieczność istotnego zwiększenia liczby placówek, w których wykonywanie trombektomii będzie objęte finansowaniem ze środków publicznych.

Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w wywiadzie dla Rynku Zdrowia w lutym br. podkreślał, że 24 ośrodki w całej Polsce skierowały do prof. Danuty Ryglewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii, deklaracje pełnej gotowości do wykonywania tych zabiegów, obejmującej kadry, infrastrukturę i doświadczenie.

- Aby móc skorzystać z trombektomii mechanicznej pacjent musi trafić do szpitala w ciągu 6 godzin od wystąpienia udaru. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi były wykonywane na terenie całego kraju, a nie tylko w siedmiu ośrodkach. Placówek mających doświadczenie w przeprowadzaniu tych zabiegów mamy więcej i należy jak najszybciej włączyć je do programu. Od tego zależy życie pacjentów - mówił nam w lutym prof. Jarosław Sławek.

I dodał: - Być może należało nieco przesunąć termin wdrożenia programu i nie poprzedzać go pilotażem, ale objąć programem wszystkie ośrodki w kraju przygotowane do wykonywania trombektomii mechanicznej.

- Zanim uruchomiono pilotażowy program pozwalający na refundowanie trombektomii mechanicznej ze środków publicznych, szpitale w całej Polsce wykonały na własny koszty ponad 600 takich zabiegów. To obrazuje entuzjazm, potencjał i gotowość polskich neurologów do wprowadzania nowych procedur - mówiła w marcu br., podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach dr hab. Anetta Lasek-Bal z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym Górnośląskiego Centrum Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii w woj. śląskim.

Rocznie w Polsce dochodzi do około 60-70 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum