Pierwszy mały pacjent otrzymał refundowaną terapię lekiem "Zolgensma"

Autor: • Źródło: PAP06 października 2022 13:44

Pierwszy mały pacjent otrzymał refundowaną terapię lekiem "Zolgensma", który zapobiega rozwojowi SMA – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwszy mały pacjent otrzymał refundowaną terapię lekiem "Zolgensma"
Fot. Anna Leder/Łódź NFZ/Twitter
  • Minister Niedzielski przekazał, że w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi lek na SMA "Zolgensma" został podany miesięcznemu chłopcowi po badaniu przesiewowym.
  • Dodał, że kolejne czworo niemowlaków jest już zakwalifikowana do podania leku
  • - To sukces programu walki z SMA - podkreślił

To sukces programu walki z SMA

Rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA (ang. spinal muscular atrophy), jest uwarunkowaną genetycznie rzadką chorobą układu nerwowego. Prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmieci.

- Historia Borysa jest symboliczna. Urodził się w dniu wejścia do refundacji kolejnych skutecznych leków na SMA. Kluczowe są badania przesiewowe
Ekspresowo razem z łódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomiliśmy procedurę podania leku - mówił dr Łukasz Przysło neurolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki na konferencji prasowej.

Od września na liście leków refundowanych jest "Zolgensma" - najdroższy lek na SMA, stosowany u dzieci. Warunkiem włączenia do programu lekowego jest m.in. wiek do szóstego miesiąca życia w momencie podania leku oraz brak jakiegokolwiek wcześniejszego leczenia z powodu SMA. W Polsce dostępne są też dwa inne leki przeznaczone dla chorych na SMA - terapia nusinersenem (lek "Spinraza"), który przeznaczony jest do podawania dooponowego przez nakłucie lędźwiowe. Leczenie nusinersenem u pacjentów, którzy nie mogą być nim leczeni ze względu na trudność podawania, dopełnia lek "Evrysdi".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum