Minister zdrowia: pacjenci wyjmują z szuflad stare skierowania lub udają się po kolejne. Szykujmy się na " uderzenie czwartej fali pandemii"

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia17 czerwca 2021 17:25

- Podczas pandemii pacjenci starali się unikać placówek medycznych, a obecnie wyjmują z szuflad stare skierowania lub udają się do lekarzy po kolejne - powiedział minister zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski/Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Posiedzenie Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w czwartek (17 czerwca) poświęcone było odbudowie systemu ochrony zdrowia po pandemii
  • Gościem specjalnym spotkania był minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaznaczył, że pacjenci oczekują i potrzebują tzw. otwarcia ochrony zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas posiedzenia Rady Ekspertów u RPP zwrócił uwagę, że mamy ogromny deficyt zdrowotny do nadrobienia.

- Problemy systemu, z którymi borykaliśmy się przed pandemią, w czasie jej trwania uwydatniły się. Nie mówię tylko o niedoborach personelu medycznego, ale też np. kolejkach. Pamiętajmy, że podczas pandemii pacjenci starali się unikać placówek medycznych, a obecnie wyjmują z szuflad stare skierowania lub udają się do lekarzy po kolejne. System zaczyna wracać do regularnego trybu, ale my musimy jednocześnie przygotowywać się na ewentualne uderzenie czwartej fali pandemii, dlatego wykorzystujemy moment oddechu na szkolenia w zakresie np. obsługi respiratorów i pracy na oddziałach covidowych, a także rozwijamy potencjał laboratoryjny - wyjaśniał szef resortu zdrowia. 

Niedzielski: wzmocnimy mechanizmy konkurowania jakością

Minister zdrowia zaznaczył również, że wprowadzenie ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta ma być swego rodzaju „sitem”, dzięki któremu pieniądze wprowadzane do systemu ochrony zdrowia trafią przede wszystkim do tych placówek, które gwarantują odpowiednią jakość świadczeń.

- Nagrodą za wysokiej jakości usługi medyczne będzie m.in. bezlimitowość. Będziemy chcieli wzmocnić mechanizmy konkurowania jakością. Ogromne znaczenie ma także obowiązek publikowania informacji związanych z podmiotami leczniczymi. Pacjent ma prawo podejmować świadome decyzje i zanim skieruje się do którejś placówki, sprawdzić np. jak jest zarządzana. Budowanie rejestrów zdarzeń niepożądanych czy uruchomienie funduszu kompensacyjnego to rzeczywiście rewolucja, ale jest to rewolucja, której potrzebują pacjenci oraz system - wyliczył. 

Decydentom potrzeba danych do budowania polityki zdrowotnej

W opinii Przewodniczącego Rady Ekspertów prof. Bolesława Samolińskiego, niesłychanie ważnym elementem jest monitoring zjawisk zdrowotnych.

- Badaliśmy efektywność programów polityki prozdrowotnej i z naszych obserwacji wynika, że obszar wymaga odpowiedniego finansowania. Pozwoliłyby to dostarczyć decydentom odpowiednie dane do skutecznego budowania polityki zdrowotnej w Polsce - podkreślił profesor.

Wskazał, że także telemedycyna powinna być stałym elementem składowym zintegrowanej opieki nad pacjentem, monitorowania go w miejscu zamieszkania.

- Jesteśmy za rozwojem działań, które pozwolą optymalizować koszty, nie rezygnując przy tym z obserwowania pacjenta w trybie codziennym lub całodobowym, mając na względzie przede wszystkim jego bezpieczeństwo i ciągłość terapii - podsumował prof. Samoliński.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum