Minister zdrowia optymistycznie o negocjacjach z rezydentami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 15:49

- Jestem przekonany, że negocjacje z rezydentami przyniosą rozwiązanie dobre dla pacjentów; dobra wola i życzliwość z obu stron zbliżają nas do porozumienia - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zapewnił, że resort zdrowia jest otwarty na rozmowy z rezydentami. Fot. archiwum

Minister zapewnił, że resort zdrowia jest otwarty na rozmowy z rezydentami. - Z naszej strony jest dobra wola i wiem, że nie brak jej także rezydentom. Jestem przekonany, że te negocjacje przyniosą rozwiązanie - powiedział Szumowski.

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz podwyższenia wynagrodzeń. Przygotowana przez rząd ustawa zakłada stopniowy wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do 6 proc. PKB do 2025 roku (obecnie są one poniżej 5 proc. PKB).

- Już udało się nam przeznaczyć dodatkowe 8 mld na system ochrony zdrowia, dzięki czemu mogliśmy dofinansować operacje zaćmy czy endoprotezy stawu biodrowego, zakupić niezbędny sprzęt oraz zapłacić zaległe od 2008 r. nadwykonania. Mamy zaplanowaną i zagwarantowaną ustawą ścieżkę dojścia do 6 proc. PKB. To bezprecedensowy wzrost wydatków i musimy wspólnie zrobić wszystko, żeby każda złotówka była wydawana z korzyścią dla pacjentów - powiedział minister Szumowski.

Zaznaczył: - Zarówno ja, jak i premier Mateusz Morawiecki chcielibyśmy przyspieszyć wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia, jednak ta decyzja jest wypadkową sytuacji gospodarczej kraju. Już obecna ścieżka osiągnięcia poziomu 6 proc. jest bardzo ambitna. Nasz rząd udowodnił, że w chwili, gdy sytuacja budżetowa jest dobra to dodatkowe środki są przeznaczane na zdrowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum