Minister zdrowia o wakacjach: będzie inaczej niż zwykle. Epidemia potrwa rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 09:35

Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "o takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć". W jego ocenie zmagania z epidemią potrwają rok.

Czy w tym roku nie uda się nam odpocząć w ten sposób? Fot. Shutterstock

W rozmowie z RMF FM podkreślił, że nie ma żadnych danych naukowych, które by wskazywały, że "epidemia wygaśnie z powodu lata". - W krajach, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe i dużo słońca, wirus jest nadal obecny. W związku z tym nie podejrzewam, żeby czerwiec i lipiec miały zlikwidować epidemię - mówił minister.

Co z obozami i koloniami? - Możemy zakładać, że ich nie będzie. Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy. Chodzi o to, żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, a kto go nie miał. Ale to już dalszy etap działania - zaznaczył minister.

Szumowski dodał, że trwają analizy scenariuszy, według których miałyby być otwierane szkoły. - Czy na przykład regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy też wiekowo, np. klasy I do V. Trudno przez rok trzymać dzieci w domach, to jest nie do zrobienia - stwierdził minister.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum