×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia o systemie no- fault: marzyliśmy o nim wszyscy. Na poziomie politycznym trudny do wytłumaczenia

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia22 kwietnia 2022 10:15Aktualizacja: 22 kwietnia 2022 13:58

- Na pewno system no-fault, o którym marzyliśmy wszyscy, jest kontrowersją i to trzeba otwarcie powiedzieć, bo my jesteśmy do niego w stu procentach przekonani, ale na poziomie politycznym jest trudny do wytłumaczenia- mówił Adam Niedzielski podczas otwarcia konferencji "Bezpieczeństwo pacjenta".

Minister zdrowia o systemie no- fault: marzyliśmy o nim wszyscy. Na poziomie politycznym trudny do wytłumaczenia
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Albert Zawada
 • "Bezpieczeństwo pacjenta" to konferencja zorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Rzecznika Praw Pacjenta
 • - Mamy już projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To ustawa, która wzbudza wiele emocji - mówił minister Adam Niedzielski
 • - Na pewno system no-fault, o którym marzyliśmy wszyscy, jest kontrowersją i to trzeba otwarcie powiedzieć, bo my jesteśmy do niego w stu procentach przekonani, ale na poziomie politycznym jest trudny do wytłumaczenia - dodał

Szef resortu zdrowia na konferencji o bezpieczeństwie

"Bezpieczeństwo pacjenta" to konferencja zorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Rzecznika Praw Pacjenta. 

- Zacznę od kilku słów powitania. To, co mnie uderza to fakt, że jesteśmy w gronie przyjaciół – są same znajome twarze. W zasadzie z większością z państwa jestem po imieniu. Powinienem powitać państwa słowami: zamiast Jego Magnificencjo - drogi Marcinie, pani ministrze – drogi Bartku, panie prezesie – drogi Filipie, panie dyrektorze – drogi Jakubie - mówił Adam Niedzielski rozpoczynając konferencję. 

Następnie szef resortu zdrowia wyjaśnił, dlaczego konferencja o bezpieczeństwie jest tak istotna.

- Dzisiejsza konferencja ma wymiar symboliczny z mojego punktu widzenia. Ona jest klamrą działań bardzo wielu osób. Zagadnienie bezpieczeństwa pacjenta zawsze będę łączył z zagadnieniem jakości, bo to jest temat, który musi coraz bardziej być eksponowany - zaznaczył.

Bezpieczeństwo i jakość w centrum uwagi

- Jest tutaj pewnego rodzaju ewolucja – najpierw było zdrowie w centrum uwagi, następnie pacjent w centrum uwagi. Natomiast ta konferencja udowadnia, że bezpieczeństwo i jakość jest w centrum uwagi, bo to doprecyzowanie tego hasła, które teraz dominuje - mówił minister.

Szef MZ odniósł się również do zagadnienia związanego z projektem ustawy o bezpieczeństwie i jakości. Potwierdził, że jest on już gotowy, ale nie zostanie wdrożony tak szybko.

- Patrząc na to zagadnienie bezpieczeństwa pacjenta myślę, że powstało dzięki pomocy wielu osób. Mamy już projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To nie jest łatwy projekt. Nie przychodzę do państwa z przesłaniem, że tu zaraz "pstryk” i będziemy mieli ustawę załatwioną. To jest ustawa, która budzi różnego rodzaju emocje - powiedział.

Dodał również jak wygląda sytuacja związana z system no-fault i pokrótce objaśnił, dlaczego wzbudza takie emocje.

- Na pewno system no-fault, o którym marzyliśmy wszyscy, jest kontrowersją i to trzeba otwarcie powiedzieć, bo my jesteśmy do niego w stu procentach przekonani, ale na poziomie politycznym jest trudny do wytłumaczenia. Nie wymieniając konkretnych resortów - powiedział.

Na koniec swojego wystąpienia żartobliwie dodał, że "trzeba mieć czasem pozytywną szajbę, żeby doprowadzić do szczęśliwego finału". Wyraził również nadzieję, że konferencja będzie przełomem, a ustawa dobrym zaczątkiem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze