Minister zdrowia o reformie szpitali. W nowej wersji projektu "zachęty" zamiast komisarza

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wirtualna Polska, Rynek Zdrowia10 października 2022 11:40

- W systemie nakłady systematycznie rosną. Mitem jest twierdzenie, że to brak pieniędzy jest wszystkiemu winny – powiedział minister Adam Niedzielski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Szef resortu zdrowia odniósł się do nowej wersji projektowanej ustawy o reformie szpitalnictwa. - Podchodzi do tego samego problemu, tylko że od strony zachęt - podkreślił.

Minister zdrowia o reformie szpitali. W nowej wersji projektu "zachęty" zamiast komisarza
Minister zdrowia o zmianach w ustawie o restrukturyzacji szpitali. Fot. AdobeStock
  • W rozmowie z Wirtualną Polską szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że choć nakłady w systemie ochrony zdrowia rosną, to problemem jest często efektywność zarządzania
  • - Przedstawiliśmy projekt ustawy reformującej system szpitalny, który zawierał rozwiązania tego problemu, rozwiązania powiedziałbym "odważne" w kwestii zarządzania i restrukturyzacji – przypomniał  
  • Projekt spotkał się ze znacznym oporem samorządowców, ale również części parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Wobec protestów Ministerstwo Zdrowia opracowało nowy dokument, w którym wycofało się z części poprzednio forsowanych pomysłów
  • Podchodzi do tego samego problemu, tylko że od strony zachęt - opiera się na powołaniu specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego będą mogły aplikować wszystkie podmioty - mówi Niedzielski 

Reforma szpitali konieczna. MZ: problemem efektywność zarządzania

Minister Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską odniósł się do sytuacji finansowej polskich szpitali. Jak wskazał, rosną nakłady na zdrowie, ale problemy w głównej mierze – jego zdaniem – narastają ze względu na nieumiejętne zarządzanie placówkami.

- W systemie nakłady systematycznie rosną. Mitem jest twierdzenie, że to brak pieniędzy jest wszystkiemu winny. Pytam, dlaczego mamy szpitale, które realizują podobne świadczenia dla podobnej wielkościowo oraz strukturalnie społeczności i jedne mają dobre wyniki finansowe, a drugie tych wyników nie mają w ogóle? Najczęściej tym czynnikiem odróżniającym jedne szpitali od drugich jest efektywność zarządzania – powiedział WP.

Wyjaśnił jednocześnie, że w przypadku efektywności można mówić o wielu czynnikach składowych, m.in. brak kontroli nad finansami.

Ustawa o reformie szpitalnictwa. Niedzielski: nowa wersja projektu "od strony zachęt"

Minister w rozmowie z WP odniósł się także do projektu ustawy o reformie szpitalnictwa.

-  Przedstawiliśmy projekt ustawy reformującej system szpitalny, który zawierał rozwiązania tego problemu, rozwiązania powiedziałbym "odważne" w kwestii zarządzania i restrukturyzacji. Odzew ze strony samorządów był niestety bardzo negatywny, bo odczucia właścicieli — czyli samorządów — są takie, że "to jest mój szpital, moja własność i nikt nie ma prawa w nią ingerować". Smutne, ale prawdziwe – powiedział Niedzielski.

I dodał, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się "na przedstawienie nowej wersji ustawy, która podchodzi do tego samego problemu, tylko że od strony zachęt".

- Opiera się na powołaniu specjalnego funduszu restrukturyzacyjnego, do którego będą mogły aplikować wszystkie podmioty. Będziemy przekazywać pieniądze na wspólnie stworzony plan restrukturyzacyjny, ale nie będzie ingerencji bezpośrednio w skład zarządu jednostek, nie będzie pełnomocników - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

I podsumował: - Można mieć wyobrażenie o idealnych rozwiązaniach, tylko one muszą mieć jeszcze jedną cechę charakterystyczną — być "wdrażalnymi". Projekt ustawy będzie rozwiązaniem skutecznym tylko, gdy przestanie być projektem, a będzie ustawą. Stąd zmiana.

- Poprzednie rozwiązanie okazało się takim nie być ze względu m.in. na uwarunkowania polityczne i potencjalny konflikt pomiędzy samorządem a rządem. A ten po prostu nie był potrzebny - doprecyzował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum