Minister zdrowia o pensjach lekarzy: porównując do innych zawodów są wysokie. Szybki wzrost

Autor: KM • Źródło: TVN2427 grudnia 2022 11:15

- Fakty są takie, że poziom wynagrodzeń - porównywalnie do innych zawodów - jest bardzo duży i w ostatnim czasie bardzo szybko wzrósł - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii płac lekarzy.

Minister zdrowia o pensjach lekarzy: porównując do innych zawodów są wysokie. Szybki wzrost
Bilans zatrudnionych lekarzy jest dodatni - twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Shutterstock

 

"Lekarze raczej nie wyjeżdżają z kraju"

Minister zdrowia Adam Niedzielski w Rozmowie Piaseckiego w TVN24 został zapytany o jedną z niedawnych wypowiedzi prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego o tym, że "lekarze tłuką kasę".

W trakcie dzisiejszego wywiadu szef resortu zdrowia odniósł się bezpośrednio do wypowiedzi prezesa PiS o wynagrodzeniach lekarzy. Krytyczne uwagi ze strony Jarosława Kaczyńskiego padły m.in. w Nowej Soli kilka tygodni temu, w trakcie spotkania z wyborcami.

- Pogoń za pieniądzem jest przesadna i trzeba coś z tym zrobić - powiedział wtedy na temat lekarzy. - Myśmy prawie podwoili wydatki na służbę zdrowia. Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale jest i tak, że niektórzy zarabiają bardzo, bardzo dużo. Nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia działała tak, jak powinna działać - mówił prezes PiS.

"Musi być dobra służba zdrowia"

- Niech te płace będą nawet bardzo wysokie, szczególnie jeśli chodzi o tych doświadczonych lekarzy, a doświadczenie jest ogromnie ważne w medycynie. W zamian za to musi być dobra służba zdrowia. A ja ciągle dowiaduję się o przypadkach skandalicznych, jeżeli chodzi działania służby zdrowia - przekonywał Kaczyński. Krytykował m.in. rzekomy brak poczucia misji i drżą im ręce, ale nie z powodu alkoholu.

- Usłyszałem, że dlatego, że lekarze mają po kilka etatów. Ja nic nie mam przeciwko temu, żeby lekarz na jednym etacie świetnie zarabiał, ale lekarz musi być przede wszystkim w szpitalu rano, kiedy zaczyna pracę, do tego momentu, kiedy formalnie ją kończy, czyli do popołudnia, a jak trzeba to dłużej. Wiecie państwo, że tak nie jest. Musi mieć to poczucie odpowiedzialności za pacjenta - zaznaczył prezes PiS.

Do tych słów odniósł się dziś minister Niedzielski, wywołany do odpowiedzi przez dziennikarza TVN24.

- Są pewne opinie, które można wypowiedzieć w różny sposób. Z jednej strony można oczywiście użyć bardzo emocjonalnych sformułowań i w ten sposób też wywołać dyskusję, ale fakty, które są podstawą do sformułowania takiej opinii, są takie, że rzeczywiście ten poziom wynagrodzeń - mówię: porównywalnie do innych zawodów - jest bardzo duży i w ostatnim czasie bardzo szybko wzrósł - ocenił minister.

Ponadto lekarze w ocenie Niedzielskiego lekarze raczej nie opuszczają Polski.

- Raczej nie wyjeżdżają, bo, jeżeli porównamy sobie, ile wyjechało, ile wróciło, ale też ilu lekarzy z innych krajów jest u nas zatrudnionych, to ten bilans jest dodatni - zauważył.

Przyznał jednak, że lekarze z Białorusi czy Ukrainy mają zupełnie inne powody do zatrudniania się w Polsce.

- Tak jak my kiedyś mieliśmy - mówię tutaj o motywacji finansowej - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze