Minister zdrowia o obostrzeniach w czasie ferii i monitorowaniu łóżek covidowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 15:01

Ostateczne decyzje o obostrzeniach w ferie zimowe będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane w mechanizmie europejskim. Na forum europejskim prowadzone są rozmowy w tej sprawie - powiedział w środę (25 listopada) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia o obostrzeniach w czasie ferii i monitorowaniu łóżek covidowych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Minister zdrowia mówił na konferencji prasowej, że wystąpienie trzeciej fali pandemii COVID-19 zależy od naszego zachowania. - Dlatego z całą stanowczością, determinacją i siłą będziemy namawiali i będziemy przygotowywali takie rozwiązania w zakresie obostrzeń, które dają szansę na obronienie się przed tym zagrożeniem - oświadczył Niedzielski.

Jak mówił, właśnie z tego powodu podjęto decyzję o skumulowaniu ferii w jednym terminie. Minister dodał, że ferie powinny odbywać się pod hasłem zostań w domu.

- Mimo różnych sygnałów pojawiających się, jak będą wyglądały ferie, nasze stanowisko jest konserwatywne, bezwzględne: ferie spędzamy w domu. To jest jedyna broń, która nas może uchronić przed trzecią falą pandemii - podkreślił.

Odnosząc się do zamykania stoków narciarskich, minister zdrowia poinformował, że na forum europejskim prowadzone są rozmowy o tym, aby skoordynować decyzje o czasie trwania ferii zimowych i o obostrzeniach, które będą w tym zakresie nakładane.

- Ostateczne decyzje dotyczące tego, jak w ferie będą wyglądały różne obostrzenia, będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane w mechanizmie europejskim - zaznaczył Niedzielski.

- Z tego co wiem, rządy niektórych krajów już bardzo wyraźnie powiedziały, że będą zamykały swoje ośrodki narciarskie i oczekują tego od innych krajów po to, żeby nie psuć - na zasadzie, że gdzieś można, a gdzieś nie można - ogólnego standardu solidarności czy odpowiedzialności europejskiej, również w zakresie pandemii - dodał.

Odniósł się też to monitorowana liczby łóżek covidowych. - Mamy system, który pozwala monitorować zasób łóżek i ich wykorzystanie w skali całego kraju, by dyspozytorzy mieli obraz, gdzie zespoły ratownictwa medycznego z pacjentem mogą być kierowane - zaznaczył szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

Niedzielski podziękował Ministerstwu Obrony Narodowej i Wojskom Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT - jak ocenił - w realny i zauważalny sposób poprawili jakość tego systemu danych, które były do niego wprowadzane.

- Teraz mamy mniejszą liczbę sytuacji z takimi konsekwencjami, gdzie karetka musi dłużej czekać" - powiedział szef MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum