Minister zdrowia o leku na SMA: terapia u wszystkich pacjentów będzie refundowana

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2018 10:16

- Od roku mamy nowy lek - faktycznie, dramatycznie drogi i tutaj minister Czech wykonał ogromną pracę negocjując przez ostatnie miesiące z firmą cenę i warunki leczenia. Chciałem powiedzieć dzisiaj cała polska populacja, wszyscy pacjenci będą leczeni w Polsce - tak o refundacji leku przeciwko rdzeniowemu zanikowi mięśni (SMA) mówił w poniedziałek (17 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia o leku na SMA: terapia u wszystkich pacjentów będzie refundowana
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szumowski przyznał, że SMA to "straszna choroba, horror", ponieważ dziecko "przestaje siedzieć, przestaje chodzić, przestaje łykać, oddychać i w końcu umiera". Dodał, że rodzice patrzą, jak ich dziecko umiera "w ciągu roku, dwóch lat" i są kompletnie bezradni. Minister zdrowia potwierdził, że rdzeniowy zanik mięśni będzie leczony i to leczenie będzie refundowane (chodzi o lek o nazwie nusinersen - red.).

W internetowej części rozmowy minister opowiadał też o szczegółach pilotażu sieci onkologicznej. W dwóch województwach - świętokrzyskim i dolnośląskim - rusza pilotaż. Jeśli pacjent z tych województw zachoruje na nowotwór, będzie mógł zadzwonić na call center i otrzyma informację, gdzie się leczyć; zostanie też umówiony na wizytę.

Szumowski potwierdził, że takim numerem będzie 22 755 11 55.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum