Minister zdrowia: najważniejsza jest jakość usług, a nie fakt ich realizacji

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 17:45

Jesteśmy w takcie debaty, omawiania docelowego modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce. Np. jak przejść na model płacenia za efekty - value-based - czyli najważniejsza jest jakość świadczonych usług, a nie tylko fakt zrealizowania danego świadczenia - powiedział we wtorek (31 lipca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Najważniejsza jest jakość świadczonych usług, a nie tylko fakt zrealizowania danego świadczenia - podkreślał szef resortu zdrowia. Fot. PTWP

Jak podkreślił minister na briefingu prasowym dotyczącym narodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia", to jest zupełnie inne podejście.

- Do tej pory mieliśmy wycenę procedur, czyli płatność za pewną usługę. To w ogóle nie pozwalało na ocenę, na ile ta usługa była skuteczna, bezpieczna, potrzebna pacjentowi i co dalej z tym pacjentem. Dlatego mieliśmy braki w opiece koordynowanej.

- Jeśli chcemy sprawdzić, czy poprzez działania terapeutyczne osiągamy efekt, ocena jakości jest niezwykle ważna. To nowe podejście musi zawierać nie tylko procedury medyczne czy prawne, ale też profilaktyczne. Wiemy przecież, że tzw. zdrowy styl życia ma znacznie większy wkład w dobrostan populacji niż same działania terapeutyczne - mówił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia przypomniał, że zgodnie z deklaracją premiera zdrowie jest priorytetem rządu i w związku z tym musimy traktować zdrowie nie jako koszt, ale inwestycję.

- Ale żeby zdrowie traktować jako inwestycję, musimy porozmawiać o źródłach finansowania, o tym jak alokować środki, jak zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność finansowej w całym systemie - podsumował.

Druga konferencja w ramach narodowej debaty o zdrowiu w programie odbędzie się 5 września w Krynicy Zdroju pod hasłem "Medycyna, finanse, gospodarka". Pierwsza debata z cyklu "Wspólnie dla zdrowia" odbyła się 13 czerwca w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum