Minister zdrowia na posiedzeniu NRL. Prezes Matyja: nie chcemy być petentem, a partnerem

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 04 września 2020 18:30

Zgodnie z zapowiedzią, nowy minister zdrowia Adam Niedzielski dołączył do członków Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 4 września w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie - informuje Izba.

Minister zdrowia na posiedzeniu NRL. Prezes Matyja: nie chcemy być petentem, a partnerem
- Nie chcielibyśmy być petentem, a partnerem w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich - powiedział prezes Andrzej Matyja. Fot. PTWP

- Nie chcielibyśmy być petentem, a partnerem w podejmowaniu decyzji dla dobra wszystkich, tak aby nie były one wynikiem teoretycznych przemyśleń, ale zawierały głos praktyków - powiedział prezes NRL Andrzej Matyja, rozpoczynając spotkanie.

Minister zdrowia podkreślił, że bardzo zależy mu na bliskiej współpracy ze środowiskiem lekarskim, zapraszając jednocześnie prezesa NRL Andrzeja Matyję do ścisłego zespołu doradczego resortu zdrowia. Zespół ma zastąpić dotychczasową Radę Naukową - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Szef resortu przybliżył swój plan działania, w tym, że dołoży wszelkich starań, aby wdrożyć system no-fault, jako odpowiedź na kontrowersyjną nowelizację art. 37a Kodeksu karnego.

- Zrobię wszystko, byśmy mieli system no-fault - powiedział, informując także, że rozpoczęły się prace nad regulacją wynagrodzeń lekarzy specjalistów.

Nawiązał również do swojej strategii walki z pandemią koronawirusa. Jej głównym aspektem jest odejście od dotychczasowych ogólnokrajowych środków, na rzecz regionalnych, w tym systematyczne zmniejszanie liczby szpitali jednoimiennych, jak i udzielania w nich świadczeń pacjentom niecovidowym. Poruszył kwestię lekarzy POZ i nadaniu im uprawnień do zlecania testów na wykrycie SARS-Cov-2.

Zaznaczył, że rola lekarza POZ nie obejmuje leczenie pacjenta, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Przypomniał, że nadal jednym z najważniejszych elementów walki z pandemią są dezynfekcja, dystans oraz maseczki (w skrócie DDM).

Więcej: nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum