Minister zdrowia na HCC 2018: zapytamy Polaków, co chcą uzyskać w systemie za własne pieniądze

Autor: JJ, MAK/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2018 13:15

Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, w piątek (9 marca), minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie ''Jeden na jeden'' z Wojciechem Kutą, redaktorem naczelnym Rynku Zdrowia, powiedział, że jeszcze w marcu rozpocznie ze wszystkimi środowiskami dialog na temat przyszłości ochrony zdrowia.

Minister zdrowia na HCC 2018: zapytamy Polaków, co chcą uzyskać w systemie za własne pieniądze
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: - To będzie debata o systemie ochrony zdrowia, a nie o polityce. Fot. PTWP

Dialog z udziałem wszystkich zainteresowanych, dotyczący naprawy ochrony zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział wkrótce po objęciu stanowiska ministra zdrowia, wyjaśniając jednocześnie, że uznaje go za priorytetowe zadanie dla siebie.

Wojciech Kuta: - Panie ministrze, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia zapowiadanej debaty?
Łukasz Szumowski:
- Debata z wszystkimi środowiskami, związkami zawodowymi, organizacjami pacjenckimi - jest zadaniem bardzo trudnym, ale nie karkołomnym. Spotykałem się w trakcie dwóch miesięcy urzędowania z wieloma interesariuszami w sektorze ochrony zdrowia. Wiem, że są to osoby bardzo rozsądnie podchodzące do problemów jakie występują w systemie ochrony zdrowia. Wczoraj (8 marca - przyp. red.) spotkałem się na przykład z samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych. Widząc dramatyczną sytuację, próbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania dla tej sytuacji.

Wracając do pytania, kiedy rozpocznie się zapowiadana debata, mogę powiedzieć, że w tym miesiącu ogłosimy skład jej komitetu organizacyjnego. Chciałbym to jednak ogłosić wspólnie z wszystkimi wchodzącymi w jej skład.

Komitet organizacyjny przedstawi także propozycje utworzenia rady programowej, a następnie w maju-czerwcu rozpoczniemy pierwszą z debat, które będą odbywać się z częstotliwością od 1 do 2 miesięcy. Tematów jest ogrom. Musimy zgromadzić większość osób, które uczestniczą w systemie ochrony zdrowia - począwszy od strony społecznej, pracodawców, po pracowników, związki zawodowe.

Chcę podkreślić, że do debaty zapraszam wszystkie związki zawodowe. To będzie debata o systemie ochrony zdrowia, a nie o polityce. Nie widzę jakichkolwiek przeszkód, aby ktokolwiek, kto chce w w sposób konstruktywny uczestniczyć w tej debacie, wziął w niej udział.

- Początek pana kadencji to ugaszenie pożaru - konfliktu z rezydentami. Tu jednak ciągle się coś tli. Słyszymy obawy i pytania, skąd wezmą się pieniądze na obiecane podwyżki?
- Zaznaczam i od razu prostuję - nie ''podwyżki''. W porozumieniu zostały zawarte także obniżki dla rezydentów dwóch pierwszych lat oraz obietnice dotyczące obowiązku pracy w Polsce do 5 po ukończeniu specjalizacji, a także propozycja dla lekarzy specjalistów, którzy chcieliby zrezygnować z bardzo trudnej pracy w wielu miejscach naraz.

Mamy wzrost nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, bo pierwszym punktem tego porozumienia było to, z czym zgadzamy się wszyscy, że finansowanie ochrony zdrowia powinno rosnąć. Udało nam się wspólnie z premierem i ministrem finansów wypracować stanowisko rządu, które mówi, że w tym zakresie przyspieszamy. Właśnie z tych pieniędzy, które będą dodatkowo na ochronę zdrowia, także będą pieniądze na wynagrodzenia. Będą one częścią finansowania świadczeń.

- Czy nie obawia się pan, że wyższe wynagrodzenia za podjęcie pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji, może spowodować reakcję całego środowiska, bo porozumienie, z którym była podpisywana umowa wszystkich nie reprezentuje?
- Rezydenci sami podpisali to porozumienie. Powiem szczerze, że jestem bardzo zbudowany postawą młodszych kolegów, bo jeżeli w trakcie negocjacji godzą się na pewne obniżki wynagrodzeń dla młodszych kolegów, którzy najmniej wiedzą i najwięcej się uczą, i w trudnej sytuacji kadrowej w Polsce zobowiązują się do pracy w kraju do 5 lat, to świadczy tylko o ich odpowiedzialności.

Nikt nie ma obowiązku przyjęcia tego, co ja proponuję. Może nie przyjmować kwot podwyżek jakie zostały zawarte w porozumieniu i wówczas nie musi podpisywać zobowiązania, że będzie dłużej pracował w Polsce.

- Podczas sesji inaugurującej III Kongres Wyzwań Zdrowotnych padło m.in. pytanie, czy zostaną ogłoszone dodatkowe konkursy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną?
- Nowe konkursy na AOS nie odbędą się wcześniej niż późną jesienią bieżącego roku, z jednej prostej przyczyny: mamy już wprawdzie gotowe gotowe rozporządzenia „konkursowe”, ale pamiętajmy, że weszła tzw. sieć szpitali, która już sama w sobie zawiera AOS. Trudno więc stroić instrument na wielu strunach jednocześnie.

Poczekajmy do lipca na podsumowanie efektów funkcjonowania sieci szpitali, także pod kątem działającej w jej ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Po tej analizie zaproponujemy rozwiązanie dotyczące AOS. Wiemy, że można iść w trzech kierunkach - ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w szpitalach; AOS w dużych podmiotach opieki ambulatoryjnej; wreszcie opieki specjalistycznej rozproszonej lub wspólnej z POZ.

- Rząd podkreśla, że coraz więcej zarabiamy i mamy dobry czas w gospodarce. Może to jest dobry moment, aby w wiarygodnym sondażu zapytać Polaków, ile i w jakiej formie chcieliby płacić z własnej kieszeni za leczenie w ramach dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Będzie powrót do próby ustawowego uregulowania np. ubezpieczeń dodatkowych?
- Ubezpieczenia dobrowolne w sektorze prywatnym istnieją. Mówiąc natomiast o tzw. ubezpieczeniach komplementarnych wobec płatnika publicznego, należy mieć na uwadze, że w obecnym systemie takie rozwiązanie nie ma racji bytu, ponieważ mamy koszyk świadczeń gwarantowanych, który obejmuje prawie wszystkie świadczenia dostępne na rynku.

Aby w jakikolwiek sposób myśleć o ubezpieczeniach (dodatkowych - red.) musimy wrócić do punktu wyjścia naszej rozmowy, czyli do debaty o tym, jak ma wyglądać nasz system ochrony zdrowia za 20-30 lat. Tę debatę chcemy podeprzeć wiarygodnym sondażem.

Najpierw jednak trzeba osobom, którym zadamy pytania (w sondażu - przyp. red.) pokazać w tejże debacie - prostym i zrozumiałym językiem - jak wyglądają możliwości, opcje i alternatywy we współczesnym systemie ochrony zdrowia w Polsce. Dopiero później można zapytać Polaków, które z tych możliwości są dla nich atrakcyjne i jakie efekty wydawania własnych pieniędzy chcieliby uzyskać.

Cała rozmowa dostępna jest na profilu:
https://www.facebook.com/rynekzdrowia/videos/1790285977701013/

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum