Minister zdrowia: mamy ustabilizowaną sytuację epidemiczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 11:52

Narodowy Program Szczepień powinien być realizowany w spokojnej atmosferze, bez zamieszania czy sporu politycznego - powiedział w poniedziałek (25 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rząd jest otwarty na debatę dotyczącą modyfikacji rozwiązań ws. szczepień.

Minister zdrowia: mamy ustabilizowaną sytuację epidemiczną
Na zdj. minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. archiwum

Na spotkanie z premierem zapraszał też podczas briefingu prasowego w Warszawie minister zdrowia. Podkreślał, że chciałby, aby Narodowy Program Szczepień "był realizowany w spokojnej atmosferze, bez atmosfery zamieszania, sporu politycznego, bez robienia takiej nerwowej sytuacji, która ma wpływ na wszystkich, którzy w tym procesie szczepienia uczestniczą".

Według niego dzisiejsze wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. - Mamy poniżej 2,5 tys. przypadków, zajętość łóżek również spadła poniżej 15 tys. - powiedział. Przypominał, że w listopadzie, gdy był szczyt pandemii liczba zajętych łóżek przekraczała 23 tys.

- Dzisiaj możemy realizować szczepienia w atmosferze spokojniejszej, takiej, że liczba zachorowań jest zdecydowanie mniejsza, bo bardzo ważnym elementem procesu szczepień jest to, byśmy byli zdrowi poddając się szczepieniu, ale to nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego, bardzo ważne jest to, byśmy wszyscy budowali wobec szczepień atmosferę zgody narodowej, atmosferę debaty - podkreślił minister.

Dodał, że rząd jest otwarty na dyskusję dotyczącą modyfikacji rozwiązań ws. szczepień.

Szef MZ podczas poniedziałkowego briefingu był proszony o komentarz do decyzji niektórych przedsiębiorców o otwarciu biznesów mimo zakazów w rozporządzeniach. Minister podkreślił, że celem wprowadzanych obostrzeń "nie jest sprowadzenie dolegliwości dla przedsiębiorców, tylko ochrona życia ludzkiego".

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach notowany jest w Polsce znaczący spadek liczby zachorowań.

- Mamy naprawdę ustabilizowaną sytuację epidemiczną, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w całej Europie - proszę popatrzeć na Wielką Brytanię, Czechów, na Słowaków, na Austrię, Niemcy. Wszędzie praktycznie podejmowane są decyzje zaostrzające regulacje ograniczające. I my na tle Europy mamy sytuację epidemiczną ustabilizowaną - ocenił.

Odnosząc się do decyzji niektórych przedsiębiorców, minister powiedział, że z punktu widzenia epidemicznego trudno zrozumieć taką postawę.

- Ale oczywiście ludzie, dbając o własne biznesy, własny byt, również podejmują decyzje, które są niestety sprzeczne z regulacjami, które przygotowaliśmy.

- Mogę tylko apelować o cierpliwość. Jeżeli tylko będzie taka możliwość - co udowodniliśmy decyzją puszczenia dzieci z klas I-III do szkoły - to będziemy podejmowali decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych, zdrowia publicznego, i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań, szczególnie w kontekście prowadzonej akcji szczepień, jest po prostu nieracjonalne - powiedział Niedzielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum