Minister zdrowia m.in. o sytuacji szpitali klinicznych: wzrośnie finansowanie, ale i wymagania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2015 15:27

Prawa pacjenta, sytuacja szpitali klinicznych, funkcjonowanie pakietu onkologicznego - takie m.in. tematy poruszano podczas czwartkowego spotkania "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015", w którym uczestniczył także szef resortu zdrowia prof. Marian Zembala.

Minister zdrowia m.in. o sytuacji szpitali klinicznych: wzrośnie finansowanie, ale i wymagania
Minister zapowiedział m.in. więcej środków dla szpitali klinicznych i instytutów, ale - jak zaznaczył - wraz ze wzrostem wymagań wobec nich Fot. PTWP

Spotkanie zorganizowało m.in. Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Minister zapowiedział m.in. więcej środków dla szpitali klinicznych i instytutów, ale - jak zaznaczył - wraz ze wzrostem wymagań wobec nich. Poinformował również, że zespół ekspertów zakończył weryfikację pakietu onkologicznego i w ciągu kilku dni MZ zmodyfikuje go tak, by był na poziomie satysfakcjonującym.

W trakcie spotkania poruszano także problemy z jakimi borykają się w systemie chorzy.  O przyczynach ich skarg mówiła rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska; wskazywała na kolejki, oczekiwanie na udzielenie świadczenia i niedofinansowanie szpitali psychiatrycznych.

Z przedstawionego przez nią raportu wynika, że od początku roku do 30 czerwca do jej biura wpłynęło ponad 37 tys. skarg, głównie za pośrednictwem infolinii (26,6 tys). Skargi dotyczyły m.in. podstawowej opieki zdrowotnej i długiego oczekiwania na świadczenie.

Rzeczniczka wskazała, że w niektórych placówkach przyczyną skarg jest zła organizacja pracy, np. niezapisywanie pacjentów na wizytę na określoną godzinę, co powoduje tłok i kolejki.

Za istotne uznała też prowadzenie rozmów z personelem medycznym. - Dobra komunikacja przekłada się na mniejszą liczbę konfliktów - zaznaczyła.

Kozłowska przekonywała też, że jeśli poszkodowani pacjenci nie będą mogli w szybko dochodzić swoich praw przed komisjami wojewódzkimi, wzrośnie liczba spraw kierowanych do sądów cywilnych.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk pytał, czy pretensje pacjentów bardziej wynikają z tzw. czynnika ludzkiego, czy raczej dotyczą infrastruktury medycznej. Kozłowska bez wahania odpowiedziała, że ogromną rolę odgrywają relacje międzyludzkie i brak komunikacji.

Minister zdrowia ocenił podczas spotkania, że w interesie wszystkich jest wysoka jakość.Według niego, normą powinno być, że pacjenta wita oddziałowa, ordynator lub jego zastępca. - To gest, który budzi zaufanie - zaznaczył.

Zembala poinformował też, że w środę grupa ekspertów, która oceniała funkcjonowanie pakietu onkologicznego, przedstawiła resortowi swoje uwagi. Jak dodał, eksperci uznali, że stworzenie pakietu było celowe, ale musi on zostać zmodyfikowany w obszarach należących zarówno do MZ, jaki i NFZ. Jeżeli resort uwzględni uwagi ekspertów - a taka jest intencja - pakiet zostanie poprawiony i będzie  mógł być uznany za satysfakcjonujący.

Zdaniem ministra prawdopodobnie 20 proc. spraw związanych z pakietem wymagać będzie zmian ustawowych, ale - jak ocenił - jest to do zrobienia.

Minister mówił też o zapowiadanym już wzroście wyceny świadczeń udzielanych przez instytuty medyczne i szpitale kliniczne. Poinformował, że wraz ze wzrostem środków wzrosną wymagania, będzie to m.in. 24 godzinna dostępność do świadczeń zakontraktowanych i izby przyjęć, posiadanie SOR-u, a także klarowny program dydaktyki i program rezydencki.

- To są już bardzo konkretne działania - dostajesz więcej, bo zasługujesz, ale wymagamy od ciebie więcej - powiedział Zembala.

Podczas spotkania prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk poinformował, że Fundusz pracuje nad określeniem zasad finansowania nadwykonań, w zależności od tego, ile i jakich świadczeń wykonuje placówka, czy np. większość środków z kontraktu przeznacza na jedną procedurę i tym samym selekcjonuje pacjentów, czy też wykonuje wiele procedur i przyjmuje pacjentów o różnych potrzebach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum