Minister zdrowia: lekarze mają kierować się wiedzą

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2014 14:09

Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz w radowej "Jedynce" przyznał, że szanuje światopogląd, i to, że ludzie wierzą, mają swoją religię, ale w pracy lekarskiej wiedza medyczna jest podstawą działania. - Po to się zostaje lekarzem, żeby pomagać drugiemu człowiekowi w pełni wiedzy dostępnej i nowoczesnej.

Trzy tysiące lekarzy podpisało deklarację wiary, która ma być wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Inicjatorką powstania deklaracji jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły. Dokument głosi, że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do śmierci.

Minister mówi, że pacjenci oczekują od lekarzy żeby w pełni wykorzystywali swoją wiedzę "zdobytą w trakcie niezwykle ciężkich i trudnych studiów". Dodał też, że jest przekonany, iż zdecydowana większość lekarzy opiera wartościowanie właśnie na takiej wiedzy. Medycyna rozwija się w sposób bardzo szybki, dynamiczny i chyba wolą każdego lekarza jest korzystanie z tych osiągnięć w pełnym zakresie.

Arłukowicz poinformował, że mamy w prawie zapisaną klauzulę sumienia, która mówi o tym, że lekarz może nie podjąć się pewnych czynności medycznych, ale warto, zdaniem ministra zdrowia, podkreślić kiedy i w jakich okolicznościach jest to możliwe. Przypomniał, że jeżeli lekarz korzysta z klauzuli sumienia, to musi przede wszystkim: wpisać to do dokumentacji medycznej, uzasadnić swoją decyzję oraz wskazać pacjentowi placówkę medyczną, gdzie daną usługę medyczną otrzyma. Musi także wcześniej powiadomić swojego szefa na piśmie, że będzie klauzulę sumienia stosował.

Minister zdrowia podkreśla, że szpitale są związane kontraktami z płatnikiem publicznym, który oczekuje pełnego zakresu świadczeń medycznych. Podkreślił, że zarówno Ministerstwo Zdrowia jak i płatnik publiczny będzie stosował prawo ludzkie, a wszyscy ci, którzy będą narażali zdrowie czy bezpieczeństwo pacjenta będą musieli ponieść tego konsekwencje. Dodał, że należy przestrzegać prawa.

Więcej:www.polskieradio.pl 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum