Minister zdrowia i prezes ABM z wizytą we Włoszech. "Ostatnie dwa lata nauczyły żyć w kryzysie"

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP, Twitter07 czerwca 2022 18:15

We wtorek w ambasadzie RP w Rzymie odbyła się konferencja "Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia”. W konferencji udział wzięli m. in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister zdrowia i prezes ABM z wizytą we Włoszech. "Ostatnie dwa lata nauczyły żyć w kryzysie"
Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia. Fot. Twitter/MEiN
  • W ambasadzie RP w Rzymie odbyła się konferencja "Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia”
  • Uczestnikami konferencji byli m. in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
  • Spotkanie odbyło się w celu stworzenia polsko-włoskiego forum debaty i wymiany dobrych praktyk i doświadczeń jeśli chodzi o pracę sektora ochrony zdrowia

Ważne tematy i ważni przedstawiciele polskiej ochrony zdrowia

Podczas spotkania uczestnicy podzielili się doświadczeniami w zakresie rekomendacji dla instytucji publicznych w zakresie wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia - podała PAP. W czasie paneli tematycznych zaprezentowano państwowe instrumenty wsparcia systemu ochrony zdrowia. Poświęcono również uwagę zacieśnieniu bilateralnej współpracy gospodarczej i naukowej oraz wspieraniu rozwoju innowacji w ramach relacji między obu krajami.

Polską stronę reprezentowały znane osobistości z dziedziny ochrony zdrowia, w tym prezes Agencji Badań Medycznych prof. Radosław Sierpiński, będący jednocześnie pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych. Na konferencji obecni byli także: prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć i prezes Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki oraz Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie profesor Marcin Czech, profesor Adam Maciejczyk - przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, profesor Tomasz Hryniewiecki - przewodniczący Krajowej Rady ds. Kardiologii, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, doktor Marek Migdał - dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Ostatnie dwa lata nauczyły nas życia w kryzysie

- Ostatnie dwa lata nauczyły nas tego, że trzeba żyć w kryzysie - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski i przypomniał również pierwsze uderzenie pandemii Covid-19 we włoskiej Lombardii na początku 2020 roku. - To były rzeczy, na które nie byliśmy przygotowani - dodał i podkreślił, że po pandemicznym kryzysie nastąpił kolejny, związany z agresją Rosji na Ukrainę, w konsekwencji którego polską granice przekroczyło 3,5 mln uchodźców.

Niedzielski zauważył, że ostatnie dwa lata przyniosły przyspieszenie rozwoju opieki medycznej oraz przyspieszenie technologiczne, głównie jeśli chodzi o system teleopieki. - Ten rozwój technologii musi być podtrzymywany - zaznaczył.

Z kolei minister Przemysław Czarnek podkreślił, jak duże znaczenie miało powstanie Agencji Badań Medycznych. Poinformował również o konferencji na temat nowych terapii technologicznych, która odbędzie się w grudniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum